71 - 62

08/01/2018 22:00 Elite League A 17/18 40'

Kaizen Gaming1919181571
Veto SA829121362

Στον αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN και της VETO SA, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, τις άμυνες όμως να κυριαρχούν στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην πορεία ο Παπάζογλου Ε κυριάρχησε κυρολεκτικά στα επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα η STOIXIMAN να πάρει προβάδισμα 3 κατοχών ενώ παράλληλα άρχισε να πιέζει και για επιθέσεις στο transition με το σκορ είναι 14 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με την VETO να συνεχίζει να μην έχει καθαρές τελικές επιλογές, βελτίωσε όμως αισθητά τις επιστροφές της και έβγαλε διαδοχικές άμυνες όμως οι αντίπαλοι της συνέχισαν να κυριαρχούν στα ριμπάουντ κλείνοντας την περίοδο με σκορ 19 – 8.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα σε man και από την αρχή μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση έχοντας πιο ορθολογικές τελικές επιλογές και βρήκαν διαδοχικές λύσεις από τον Τσατσάνη Κ., το παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό ρυθμό και με πιο μεγάλες επιθέσεις, η VETO ευνοήθηκε από αυτό και με assist του Τσατσάνη Κ. και τρίποντο του Καζαντζή Σ. μείωσε σε 7 πόντους, με την ομάδα της STOIXIMAN να αρχίζει να βασίζεται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων διατηρώντας όμως προβάδισμα 3 κάτοχων με το σκορ να είναι 28 – 20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά, παίζοντας καλό και καθαρό μπάσκετ αλλά ο ρυθμός σιγά σιγά ανέβηκε και πάλι, με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα 2+ κατοχών μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου η VETO βρήκε διαδοχικές λύσεις με assist και τρίποντα του Καζαντζή Σ. και με δικό του τρίποντο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με το ημίχρονο όμως να κλείνει με σκορ 38 – 37.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι μπήκαν συγκεντρωμένοι έχοντας καλές τελικές επιλογές και ποσοστά, ενώ παράλληλα έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και αμυντικά, με το παιχνίδι σε όλο και πιο γρήγορο τέμπο, με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές αλλά οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν και πάλι από αυτό ενώ παράλληλα συνέχισαν να έχουν διαδοχικές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ του Παπάζογλου Ε. με αποτέλεσμα να διατηρήσουν το προβάδισμα και το σκορ να είναι 50 – 45 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με assist του Καζαντζή Σ και τρίποντο του Μαράντου Κ. μείωσαν σε μία κατοχή, με τις άμυνες να γίνονται ολό και πιο δυνατές, τους γηπεδούχους να αρχίζουν και πάλι να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων, τους φιλοξενούμενους να παγώνουν και πάλι τον ρυθμό αλλά τα ποσοστά έπεσαν και από τις δύο πλευρές και η ομάδα STOIXIMAN με ένα mini run 4 – 0 στα τελευταία 40” έκλεισε την περίοδο με σκορ 56 – 49.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε άμυνα ζώνης 3 – 2 και με 3 σερί πόντους του Παπάζογλου Ε. στο 1ο λεπτό ανέβασαν εκ νέου την διαφορά στους 10 πόντους, με τους παίκτες της VETO να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία βελτίωσαν το spacing και την κυκλοφορία της μπάλας απέναντι στη ζώνη και με assist που Καρκανιά Χ. και τρίποντο του Καζαντζή Σ. διαμόρφωσαν το σκορ σε 64 – 57 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες σε σετ κυρίως επιθέσεις, τα ποσοστά έπεσαν και πάλι, η διαφορά διατηρήθηκε στις 3 κατοχές αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το παιχνίδι και δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα και με τρίποντο του Καρκανιά Χ. μείωσαν σε 4 πόντους με το σκορ να είναι 66 – 62 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά η STOIXIMAN με εύστοχο τρίποντο του Χριστόπουλου Α. ανέβασε και πάλι τη διαφορά, με τις άμυνες να κυριαρχούν κυριολεκτικά, την ομάδα της VETO να μην καταφέρει να σκοράρει και τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπάζογλου Ε. με 15 και Τζαννής Θ. με 17 (5), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καζαντζής Σ. με 17 (5) και Τσατσάνης Κ. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Λαζαρίδης, Τσιγώνης