89 - 80

28/04/2024 20:00 Commercial Cup 23/24 3 40'

Suits2727171889
Elpen1524172480

Μία τεράστια νίκη σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι πέτυχε η ομάδα της SUITS (Elite League) απέναντι στην ομάδα της ELPEN (Commercial League B) με το εντυπωσιακό 89-80, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 4 του Commercial Cup C, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ με φόντο την πρόκριση στο μεγάλο τελικό!

Το παιχνίδι ήταν από τα καλύτερα της φετινής Commercial League, είτε στο πρωτάθλημα είτε στο κύπελλο, με πολύ όμορφες φάσεις και επιθετικό μπάσκετ, αλλά και μεγάλους πρωταγωνιστές, με τον Καψαρίδη να σπάει τα κοντέρ!

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της SUITS είχε μια τρομερή επιθετική παρουσία πετυχαίνοντας συνολικά 54 πόντους! Στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Χαρακτινιώτη (και τους 9 του πόντους στο διάστημα αυτό) και φυσικά τον Καψαρίδη η SUITS πήραν γρήγορα το προβάδισμα (και δεν το έχασαν ποτέ) με 27-15, με την ELPEN να έχει μέτρια επιθετική παρουσία, αλλά στην άμυνα της να μην μπορεί να βρει λύσεις.

Η επιθετικότητα της SUITS συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, τώρα όμως και η ELPEN ακολουθούσε το ρυθμό των αντιπάλων της. Το επιμέρους 27-24 πρέπει να είναι το δεκάλεπτο με το μεγαλύτερο σκορ στο πρωτάθλημα της Commercial League. Η SUITS πήγαν στο ημίχρονο στο +15 (54-39).

Η άμυνα της ELPEN προσαρμόστηκε κάπως στο δεύτερο ημίχρονο, περιορίζοντας κάπως τους αντιπάλους της, όμως η διαφορά δεν έπεφτε με το +15 να παραμένει (71-56). Στην τελική ευθεία του αγώνα κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, χωρίς όμως να φανεί απειλητική.

Εκπληκτικός ο Καψαρίδης με 52 πόντους και 20 ριμπάουντ σε μια απίστευτη εμφάνιση! Αναστασίου και Χαρακτινιώτης άξιοι συμπαραστάτες. Τρομεροί οι Λουκίδης και Χάλαρης για την ELPEN με 33 και 32 πόντους αντίστοιχα!