68 - 58

17/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Suits1617201568
Plantelt1617091658

Μία πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της SUITS  (Elite League) απέναντι στην ομάδα της PLANTELT (Commercial League C) με 68-58, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup C, όπου θα συναντήσει την ομάδα της ELPEN. Το παιχνίδι ήταν χορταστικό, με ωραίο επιθετικό μπάσκετ και όμορφες φάσεις με τη SUITS να κάνει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και να παίρνει τη δίκαιη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Η SUITS ξεκίνησαν τον αγώνα πολύ δυνατά καταφέρνοντας να πάρει γρήγορα διαφορά με 11-0, με την PLANTELT να αντιδρά όμως άμεσα και να τρέχει ένα δικό της σερί 0-10 έφερε το δεκάλεπτο στα ίσα με 16-16.

Το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη μάχη να είναι συναρπαστική και με μεγάλη ένταση με πολλά καλάθια και φάουλ και από τις δύο ομάδες. Το 17-17 του δεκαλέπτου κράτησε τον αγώνα σε ισοπαλία στο ημίχρονο (33-33).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό. Με τον Καψαρίδη να πετάει φωτιές (14 πόντους) και την άμυνα της SUITS να ανεβάζει την ένταση και να μπλοκάρει την PLANTELT έτρεξαν ένα επιμέρους 20-9 και πήραν το προβάδισμα με 53-42.

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται φτάνοντας τους 15 πόντους (61-46) με το νικητή να έχει στην ουσία κριθεί, με την PLANTELT να κάνει την προσπάθεια για την ανατροπή, να μειώνει την διαφορά αλλά να μην προλαβαίνει στο χρόνο που απόμενε.

Ο εκπληκτικός Καψαρίδης MVP του αγώνα με εντυπωσιακή στατιστική, 27 πόντους, 13 ριμπάουντ και 32 efficiency! Χαρακτινιώτης και Αναστασίου ακολούθησαν. Φουντούκος και Γιαννέλος της PLANTELT.