28/04/2024 20:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Sunlight1310211054
Ellaktor151091246

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μία σημαντική νίκη σε ένα όμορφο παιχνίδι πέτυχε η ομάδα της SUNLIGHT (Commercial League D) απέναντι στην ομάδα του ΕΛΛΑΚΤΩΡ (Commercial League D) με 54-46, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 4 του Commercial Cup D, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα μεταξύ της REAL CONSULTING και του ζευγαριού WILHELMSEN – THEON με φόντο την πρόκριση στον τελικό!

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπυ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Με man to man και χωρίς πολλά φάουλ οι δύο ομάδες προσπάθησαν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους. Η SUNLIGHT μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα (7-2), όμως ο ΕΛΛΑΚΤΩΡ γρήγορα απάντησε και με τους Κωστάκη και Μητρόπουλο πήρε κεφάλι στο σκορ με 13-15.

Οι άμυνες πρωταγωνίστησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετά λάθη και άστοχες προσπάθειες. Το επιμέρους 10-10 έφερε το ημίχρονο στο 23-25 για τον ΕΛΛΑΚΤΩΡ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καθοριστικό. Η SUNLIGHT ανέβασε την επιθετική της απόδοση, είχε καλύτερη κυκλοφορία και επιλογές και άρχισε σταδιακά να χτίζει μια καλή διαφορά. Ο Κωτσάκης του ΕΛΛΑΚΤΩΡ κράταγε την ομάδα του επιθετικά πετυχαίνοντας και τους 9 πόντους της ομάδας του με τη διαφορά να φτάνει το +10 (44-34) για την SUNLIGHT.

Ο ΕΛΛΑΚΤΩΡ με ένα επιμέρους 2-8 στα δύο πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου μείωσε σε 46-42, με την SUNLIGHT να απαντάει με ένα 4-0 για το 50-42. Ο ΕΛΛΑΚΤΩΡ προσπάθησε και άλλο για την ανατροπή, η αστοχία του όμως και η έλλειψη ψυχραιμίας δεν της το επέτρεψαν, με τη SUNLIGHT να πανηγυρίζει τη δίκαιη νίκη!

Μπάκας, Ελευθερίου και Κόλιας οι κορυφαίοι των νικητών,  ο Κωτσάκης πρώτος σκόρερ του αγώνα με 23 πόντους.