55 - 60

31/01/2024 20:00 Commercial League D 23/24 10 40'

Sunlight128132255
Φυσικό Αέριο161691960

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ με 55-60 σε ένα ντέρμπυ της Commercial  League D απέναντι στην δυνατή ομάδα της SUNLIGHT. Έτσι βελτίωσε το ρεκόρ στο 4-3 ξεπερνώντας τους αντιπάλους της που έχουν ρεκόρ 4-5.

Πολύ καλύτερη ήταν στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ. Ξεκίνησαν δυνατά σε άμυνα ενώ είχαν καλές επιλογές στην επίθεση για το 2-8 του πενταλέπτου. Η SUNLIGHT αντέδρασε και με ένα σερί 6-0 ισοφάρισε τον αγώνα, με το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ να αντιδρά και με τρίποντο του Κοσσυβάκη πήγαν στο δεκάλεπτο στο +4 (12-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμη καλύτεροι, αυξάνοντας τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (14-24) με την SUNLIGHT να σκοράρει μόνο με βολές. Το +12 του ημιχρόνου ήταν δίκαιο.

Η SUNLIGHT δεν παράτησε τα όπλα δείχνοντας μεγάλη επιθυμία για τη νίκη. Ο Μπαλτίμας για το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ σκόραρε 6 σερί πόντους κρατώντας την ομάδα του μπροστά, όμως η SUNLIGHT έριξε τη διαφορά στο -8 (33-41).

Η διαφορά έπεσε μέχρι τους 3 πόντους (43-46 και 47-50) με την SUNLIGHT να σκοράρει από την περιφέρεια (4 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο) με την ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ να κρατάει τη νίκη χάρη στην ψυχραιμία τους από τις βολές.

Κορυφαίος ο Μπαλτίμας με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ. Κότσιας και Κοσσυβάκης ακολούθησαν σε απόδοση. Μπάκας και Σταμελάκης οι καλύτεροι για τη SUNLIGHT.