TANGO – ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ

29/01/2017 14:30 League C1 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ της TANGO (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 36 – 63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η Βιοιατρική μπήκε από την αρχή πιο ζεστή και με καλύτερα πατήματα, ψάχνοντας τα ελεύθερα σουτ και ξεκινώντας με σκορ 5–0 στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι παίκτες της Tango βελτίωσαν την εκτέλεση της ζώνης τους και σημάδεψαν το ζωγραφιστό των αντιπάλων με αποτέλεσμα να κάνουν και αυτοί ένα run 6–0 και να περάσουν μπροστά με το σκορ να είναι 6–5 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την αμυντική τους προσήλωση, έβγαλαν άμυνες και με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς (και βρίσκοντας και πάλι ρυθμό από την γραμμή των 3 πόντων), κατάφεραν να κάνουν run 13 – 0 και να κλείσουν την περίοδο με σκορ 11 – 20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες της Βιοιατρικής μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και καλύτερο Spacing από την αρχή, έχοντας παράλληλα πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας καθώς και παραγωγή από assist, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το προβάδισμα στους 10+ πόντους στα πρώτα 2 λεπτά, με τους αντιπάλους τους όμως να αντιδρούν και πάλι βασιζόμενοι κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, βρίσκοντας λύσεις και μειώνοντας σε 2 κατοχές με το σκορ να είναι 18 – 27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με την Tango να βασίζεται κυρίως σε isos, αλλά να δείχνει μαχητικότητα στα επιθετικά ριμπάουντ κυρίως από τους Πλακά Ι και Φούκα Δ., αλλά και με την Βιοιατρική να παίζει καλό μπάσκετ και να συνεχίζει να ψάχνει τις σωστές τελικές επιλογές (με καλό οργανωτικό παιχνίδι από τους Πατμανίδη Κ. και Πιτένη Α.), διατηρώντας προβάδισμα 10+ πόντων, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21 – 34.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Tango να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση ως το τέλος αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους παίκτες Βιοιατρικής να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, παίζοντας όμορφο μπάσκετ έως το τέλος, ανεβάζοντας την διαφορά στους 20+ πόντους και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Πλακάς Ι. με 14 και Φούκας Δ. με 5 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παππάς Κ. με 18 και Μακρόπουλος Χ. με 15 (3) πόντους αντίστοιχα.