16/01/2024 22:00 Shipping League 23/24 1 40'

Technava1318161461
Kyklades Maritime2612312796

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της TECHNAVA και της KYKLADES MARITIME  οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61-96.

Στην 1η περίοδο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να παίζουν με man to man άμυνα και ο ρυθμός ήταν γρήγορος. Στην συνέχεια έγιναν επιθέσεις στο παιχνίδι με βάση τους ψηλούς και των δύο ομάδων. Έγιναν ωραίες εναλλαγές στο σκορ , ωραίες φάσεις και από τις δύο ομάδες , όμως η δεύτερη ομάδα κατάφερε να έχει ένα καλό προβάδισμα από την αντίπαλό του(13-26).

Στην 2η περίοδο η πρώτη ομάδα κατάφερε να μειώσει την διαφορά και να ξεκινήσει και εκείνη να αντεπιτίθεται με το σκορ να είναι 21-28 στα 5 πρώτα λεπτά του αγώνα. Στην πορεία έγιναν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και για τις δύο ομάδες , όμως η ομάδα KYKLADES MARITIME έχτισε πάλι την διαφορά(31-44).

Στη 3η περίοδο τα πράγματα άλλαξαν , ο ρυθμός είχε πέσει για την πρώτη ομάδα , σε σχέση με την δεύτερη ομάδα που μπήκε πολύ πιο δυναμικά και εκτόξευσε την διαφορά(47-69).

Στη 4η περίοδο η πρώτη ομάδα καθώς έβλεπε την αντίπαλο ομάδα να αυξάνει την διαφορά δεν τα παράτησε και κατάφερε να μειώσει λίγο τη διαφορά. Στην συνέχεια όμως η πρώτη ομάδα είχε αρχίσει να κουράζεται , ήταν πάρα πολύ άστοχοι με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να έχουν αιφνιδιασμούς και να βάζουν εύκολα καλάθια σφραγίζοντας έτσι την νίκη τους (61-96).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κεράτσας Κώστας (37 πόντους και 16 ριμπάουντ) και ο Αλευρής Χρήστος (9 πόντους και 2 ριμπάουντ)  , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ζαχαρόπουλος Διονύσης (29 πόντους και 8 ριμπάουντ) και ο Ανδρεάδης Κωνσταντίνος (24 πόντους και 3 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της TECHNAVA να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της KYKLADES MARITIME να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.