19/04/2022 22:00 Shipping League 21/22 1 40'

Kyklades Maritime1922222992
Technava151011642

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της  Kyklades και της Technava οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 92-42.

Στην αρχή του αγώνα, οι ομάδες επέλεξαν αμυντικά να παίξουν ατομικά. Οι γηπεδούχοι από τη πλευρά τους έβγαζαν οργανωμένες επιθέσεις ενώ οι αντίπαλοι τους έβρισκαν σκορ από τα εύστοχα τους σουτ και το σκορ ήταν  6-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες της Kyklades με σερί 6-0 άνοιξαν τη διαφορά με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με 2 σερί τρίποντα με την περίοδο να κλείνει με τις ομάδες να είναι κοντά στο  σκορ 19-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος που ευνόησε τους παίκτες της Kyklades που με όπλο τους αιφνιδιασμούς κέρδιζαν εύκολους πόντους τη στιγμή που οι αντίστοιχοι της Technava ξεκίνησαν να αντιμετωπίζουν δυσκολίες στο να σπάσουν τη αντίθετη άμυνα και το σκορ ήταν  30-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι δοκίμαζαν άστοχα σουτ από μακριά που τους απομάκρυναν την επαφή με το σκορ βλέποντας τους αντιπάλους τους με σερί να κλείνουν το σκορ στο ημίχρονο με 41-25.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου,  οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν καλή απόδοση στο παιχνίδι τους και κρατώντας τον ίδιο ρυθμό έβγαιναν στον αιφνιδιασμό και απομακρύνονταν στο σκορ που ήταν 49-30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων να σπάσουν τη αντίπαλη άμυνα και αναγκάζονταν όπως και πριν σε μέτρια σουτ από μακριά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 63-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα το παιχνίδι κάποιο ενδιαφέρον ως προς το νικητή και το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι δεν χαλάρωσαν καθόλου σεβόμενοι τους αντιπάλους τους και έδιναν συνεχώς το καλύτερο τους εαυτό με σκοπό να απολαύσουν το τελευταίο τους αγώνα πριν τη Πασχαλινή ανάπαυλα των υποχρεώσεων τους.