15/02/2022 19:00 Shipping League 21/22 10 40'

Technava8881034
Kyklades Maritime1519161464

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της  Technava  και της Kyklades οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 34-64.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 αντίπαλοι αποφάσισαν αμυντικά να παραταχθούν με σχηματισμό ζώνης. Επιθετικά το παιχνίδι είχε γρήγορο τέμπο το οποίο έδινε τη πρόγευση πως οι ομάδες ξεκίνησαν με διάθεση. Στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα, η ομάδα που κυριάρχησε ήταν η φιλοξενούμενη που με συγκεντρωμένη σφιχτή άμυνα έκλεισε την αντίπαλη και πήρε πολλά κλεψίματα (4-9). Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παρουσιάζουν μια μέτρια εικόνα όπου δοκίμαζαν δύσκολα σουτ και κακές πάσες τη στιγμή που οι αντίπαλοι έβγαζαν εξαιρετικές συνεργασίες 1-2 και έβρισκαν  σκορ πιο εύκολα. Αυτό τους οδήγησε να προηγούνται με 8-15    στο τέλος της περιόδου.

Στο 2o Δεκάλεπτο οι ομάδες συνέχισαν τον ίδιο αμυντικό σχηματισμό και το ίδιο ταχύ ρυθμό. Η εξέλιξη του αγώνα παρέμεινε και αυτή αναλλοίωτη με τους παίκτες της Technava να βρίσκουν δυσκολίες να σπάσουν την πιεστική άμυνα των πιο έμπειρων στη διοργάνωση παικτών της Kyklades  και να οδηγούνται σε πολλά άστοχα σουτ έξω από τη γραμμή του τρίποντου. Αυτή η έλλειψη παραγωγικότητας τους απομάκρυνε από τους αντιπάλους τους καθώς βρέθηκαν στο -15 (10-25) τη στιγμή που οι αντίπαλοι τους είχαν καλή σχέση με το καλάθι. Στο υπόλοιπο της περιόδου το σκηνικό παρέμεινε αναλλοίωτο παρά τις συνεχείς αλλαγές για φρεσκάρισμα του συνόλου με σκοπό να εκδηλώσουν νέες ιδέες με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 16-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ξεκουράστηκαν και έφτιαξαν νέα πλάνα για τη συνέχεια του αγώνα και πως θα εμφάνιζαν ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο. Επέλεξαν να επιτεθούν οργανωμένα αλλά οι αδυνατούσαν να βρουν το ξέσπασμα που έψαχναν. Από τη πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έβγαζαν γρήγορους αιφνιδιασμούς και εύκολα lay up τα οποία οδήγησαν σε ακόμα μεγαλύτερο άνοιγμα της μεταξύ τους ψαλίδας στα πρώτα 5 λεπτά (20-37). Στην πορεία ο επιθετικός μονόλογος συνεχίστηκε με τους παίκτες της Kyklades να βλέπουν ότι μπορούν να πάρουν μια άνετη νίκη με διαφορά και να πιέζουν ακόμα περισσότερο. Χαρακτηριστικό δείγμα αυτού υπήρξαν οι εντυπωσιακές ατομικές τους προσπάθειες που τους επέτρεψαν να τρέξουν ένα επιμέρους 4-13.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, το αποτέλεσμα μπορεί να είχε κριθεί αλλά η όρεξη των 6 παικτών που εκπροσώπησαν την φιλοξενούμενη ομάδα δεν κόπηκε καθώς ήθελαν να διασκεδάσουν τον αγώνα καθώς έτρεχαν και διεκδικούσαν διαρκώς. Οι γηπεδούχοι έδειχναν κάπως απογοητευμένοι από τη τροπή που είχε πάρει ο αγώνας και περίμεναν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή το οποίο τους βρήκε στο παρθενικό τους αγώνα να ηττώνται με 34-64.