21 - 65

08/03/2022 20:00 Shipping League 21/22 8 40'

Technava282921
Minerva Marine207211765

Στον Αγώνα της 13ης αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της  Technava και της Minerva Marine οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 21-65.

Στο αρχή του αγώνα, οι ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με οργανωμένες επιθέσεις με αργό τέμπο προσπαθώντας να σπάσουν τις man to man αντίπαλες άμυνες. Η ομάδα που ξεκίνησε δυναμικά ασκώντας πίεση σε όλο το γήπεδο που τους βοήθησε να αμύνονται επιτυχημένα   και να είναι το σκορ 2-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και κατάφεραν με 3 συνεχόμενους αιφνιδιασμούς να πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 2-20 αφήνοντας τους αντιπάλους τους στο 0.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Technava χρειάστηκαν 3 λεπτά ώστε να βρουν σκορ το οποίο δεν τους βοήθησε να γίνουν ανταγωνιστικοί καθώς έμειναν πίσω με 4-25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι βρήκαν τους διαδρόμους να πάρουν προσπάθειες κάτω από το καλάθι που τους έφερε σε διψήφιο ενεργητικό  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 10-27.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με σφιχτή άμυνα απορροφούσε τους κραδασμούς  της αντίπαλης επίθεσης όπου για 3 λεπτά  ήταν άστοχοι και δέχονταν αιφνιδιασμούς που ακύρωναν οποιαδήποτε τους προσπάθεια. Το σκορ ήταν  12-42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία σκοπεύοντας να κόψουν το ρυθμό των φιλοξενούμενων οι παίκτες της Technava υπέπεσαν σε αρκετά φάουλ αμυντικά ενώ επιθετικά για ακόμη μια φορά δεν είχαν ρυθμό με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-48

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο τελικός νικητής είχε κριθεί και το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο αγώνας άνοιξε όπου περισσότεροι πόντοι σημειώθηκαν αφού ήταν πιο απελευθερωμένες. Αυτό όμως δεν συνέβη νωρίς  όπου το επιμέρους σκορ ήταν 1-10 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν 8 πόντους, περίπου τους μισούς από όσους στα προηγούμενα 35 λεπτά με το ροζ φύλλο αγώνα να γράφει 21-65.