28/03/2024 20:00 Shipping League B 23/24 16 40'

Technomar1517230863
Costamare0605071331

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Εύκολο βράδυ είχε η ομάδα της TECHNOMAR απέναντι στην ομάδα της COSTAMARE, την οποία και κέρδισε με το εντυπωσιακό 63-31 συνεχίζοντας νικηφόρα το ταξίδι της προς την τετράδα της Shipping League B βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 7-3. Η COSTAMARE με ρεκόρ 1-11 δύσκολα θα αποφύγει την τελευταία θέση παρά τις πραγματικά φιλότιμες προσπάθειες των παικτών της.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη με την COSTAMARE όμως να πιάνει στον ύπνο την αντίπαλο της η οποία μπήκε πολύ μουδιασμένα στον αγώνα και μετά από 5 λεπτά το σκορ ήταν 0-3 για τους φιλοξενούμενους. Όμως η TECHNOMAR δεν επέτρεψε να συνεχιστεί αυτό με τους παίκτες του Τριανταφύλλου να ανεβάζουν στροφές, να βγάζουν ενέργεια και με ένα επιμέρους 15-3 να παίρνουν τα ηνία του αγώνα. Η κυριαρχία τους συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμπερους 17-5 να φέρνει τη διαφορά από νωρίς σε δυσθεώρητα ύψη (32-11).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της COSTAMARE να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, κερδίζοντας μάλιστα το επιμέρους τέταρτο δεκάλεπτο με 8-13, αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της TECHNOMAR να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και εύκολη και δίκαιη νίκη.

MVP του αγώνα ο εκπληκτικός Μαμαλάκης με 24 πόντους, Σαρδής και Σταυρόπουλος ακολούθησαν σε απόδοση. Ο Σωτηρόπουλος καλύτερος για την άστοχη ομάδα της COSTAMARE.