18/04/2024 20:00 Commercial Cup 23/24 1 40'

Technomar1018171661
Eurobank1319222276

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Μία επαγγελματική νίκη πέτυχε η ομάδα της UNION EUROBANK  (Commercial League A) απέναντι στην ομάδα της TECHNOMAR (Shipping League B) με 61-76, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 16 του Commercial Cup A, όπου θα συναντήσει το νικητή του ζευγαριού DEREE vs ENESEL.

Άμυνες ζώνης επέλεξαν και οι δύο ομάδες σε όλο τον αγώνα. Η TECHNOMAR μπήκε πολύ δυνατά και διαβασμένα στον αγώνα παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα (7-5) με την UNION EUROBAN όμως να αντιδρά άμεσα, να βγάζει καλές άμυνες και να παίρνει κεφάλι με 10-13.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, με καλή άμυνα και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας πήραν διαφορά 11 πόντων (14-25), με την TECHNOMAR όμως να ανεβάζει την ένταση και τον ρυθμό της, μειώνοντας άμεσα σε 27-32 στο ημίχρονο.

Η TECHNOMAR συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, με αιχμή του δόρατος το Μαμαλάκη  που πέτυχε μαζεμένες πόντους στον αιφνιδιασμό, όμως η οργανωμένη ομάδα της  UNION EUROBANK έβρισκε τα ελεύθερα σουτ απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων ανεβάζοντας και άλλο τη διαφορά (44-55).

Η εμπειρία των φιλοξενούμενων δεν επέτρεψε στον ενθουσιασμό και την ενέργεια της TECHNOMAR να πλησιάσουν και να φανούν απειλητική στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την UNION EUROBANK να κάνει διαχείριση του χρόνου, να σκοράρει εύκολα από την περιφέρεια και να κατακτά μια δίκαιη νίκη.

Κοντοπάνος, Μπούτας και Μυλωνάς οι καλύτεροι της UNION EUROBANK, με 24, 17 και 25 πόντους αντίστοιχα. Μαμαλάκης και Σαρδής οι καλύτεροι της TECHNOMAR.