10/11/2023 22:00 Shipping League B 23/24 1 40'

Team1234OTT
Technomar16141919674
Danaos172113161179

Στον αγώνα μεταξύ της Technomar και της Danaos, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 74-79.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των δύο πλευρών επέλεξαν άμυνα ατομική. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος κάτι που ευνόησε τις πολύ δυνατές ομάδες οι οποίες βρήκαν την ευκαιρία να βρίσκουν εύκολα σκορ και να σκοράρουν συνολικά 17 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα (7-10). Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν σκορ μέσα από τα τρίποντα, ενώ οι αντίπαλοί τους μέσα από τους αιφνιδιασμούς. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα λάθη βιασύνης από την πλευρά των παικτών της Technomar, επέτρεψαν στους αντιπάλους τους όχι μόνο παραμένουν μπροστά αλλά να βελτιώσουν έστω και λίγο το προβάδισμα τους με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 25-29.  Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου οι παίκτες της Danaos με ωραίες εναλλαγές στην επίθεση και πιεστική άμυνα προηγούνται στο ημίχρονο με σκορ 30-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των παικτών της Technomar να φανούν βελτιωμένοι και κατάφεραν τρέχοντας στο παρκέ για αιφνιδιασμούς να κατεβάσουν τη διαφορά στο 40-46 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία κρατώντας το ίδιο μου momentum, ισοφάρισαν στους 46 πόντους και από εκείνο το σημείο και έπειτα μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι να καταφέρουν οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 49-52 στο κλείσιμο της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες των φιλοξενούμενων, εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να ροκανίσουν το χρόνο, μία πολιτική η οποία φάνηκε ότι τους ευνόησε καθώς με πέντε λεπτά απομένουν για τη λήξη προηγούνταν με σκορ 54-62. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα όμως οι γηπεδούχοι όχι μόνο κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια αλλά και μάλιστα προηγήθηκαν οδηγώντας το παιχνίδι στη ρουλέτα των βολών. Η μαχητικότητα και από τις δύο πλευρές δεν επέτρεψε σε κάποια να βγει νικήτρια. Έτσι οδηγήθηκαν στην παράταση, μετρώντας η καθεμία από 68 πόντους. Εκεί, οι παίκτες της Danaos όντας πιο αποφασιστικoi στα τελειώματα τους όσο και στις άμυνες τους πέτυχαν να εξασφαλίσουν το ροζ φύλλο αγώνα.