64 - 41

28/06/2023 20:30 Play Off shipping League B 22/23 39'

Technomar1114231664
Enesel91181341

Στον τελικό της Shipping League B οι παίκτες Technomar πανηγύρισαν το πρωτάθλημα της κατηγορίας επικρατώντας της Enesel με σκορ 64-41.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες είτε των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να περιορίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις που εκδηλώνονταν αν και οργανωμένα, γρήγορα. Η επιθετική δυστοκία και των 2 πλευρών κράτησε για περίπου 3:30 λεπτά και έσπασε με τους 4 μαζεμένους πόντους των γηπεδούχων το οποίο ήταν και το σκορ στα 5 πρώτα λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες Enesel κατάφεραν να βρουν το στόχο και παρέμειναν κοντά στο σκορ αλλά σταθερά πίσω. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 11-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες ως ένδειξη της διάθεσής τους για την κατάκτηση της νίκης είχαν δυνατό ξεκίνημα και όρθωναν σκληρές άμυνες. Έτσι καμία από τις 2 πλευρές δεν κατάφερε να ξεφύγει με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 17-14. Στο υπόλοιπο, τα πολλά φάουλ που έκαναν και οι 2 πλευρές οδηγούσαν σε βολές κάτι που κρατούσε τις ισορροπίες του αγώνα σταθερές. Οι παίκτες της Technomar ευτύχησαν στο ημίχρονο να είναι μπροστά με 25-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο 2 μαζεμένα τρίποντα της Technomar ήταν αρκετά για να τους δώσουν το έναυσμα για τη νίκη. Πέτυχαν να αποσπάσουν με διψήφια διαφορά και να προηγούνται με 36-24 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία ολοκλήρωσαν ένα σερί 11 πόντων το οποίο έφερε τους παίκτες της Enesel σε πολύ δύσκολη θέση για τη συνέχεια. Οι προσπάθειές τους ήταν άστοχες και αντίστοιχες του κόπου που κατέβαλαν. Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ουσιαστικά είχε κρίνει και τον νικητή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν τις ταχύτητες και επιτίθονταν με γρήγορο τέμπο. Οι παίκτες της Enesel προσπαθούσαν να τον κατεβάσουν με σκοπό να φέρουν το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα αλλά η επιθετική τους δραστηριότητα δεν τους βοηθούσε. Το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 53-35. Στο εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν και συνεχώς πάλευαν για να τιμήσουν όλους τους παρευρισκόμενους και κυρίως στους δικούς τους που σε κάθε καλάθι τους χειροκροτούσαν θερμά. Μέχρι τη λήξη τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά στον αγώνα με τους παίκτες της Technomar να ανακηρύσσονται πανηγυρικά πρωταθλητές.