66 - 50

21/06/2023 20:30 Play Off shipping League B 22/23 40'

Technomar1713231366
Marine Support1217161550

Στον ημιτελικό της Shipping League B μεταξύ της Technomar και της Marine Support οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση για τον τελικό με σκορ 66-50.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν ατομική άμυνα για να αντιμετωπίσουν τις επιθέσεις που εκδηλωνόταν με γρήγορο ρυθμό. Η ομάδα η οποία κατάφερε να έχει καλύτερη ανταπόκριση σε αυτό ήταν γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 9-7. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αφού σκλήρυναν την άμυνά τους εμπόδισαν τις διεισδύσεις των αντιπάλων τους έχοντας ένα σερί 8 πόντων το οποίο τους έδωσε βάσεις για τη συνέχεια. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτο έκλεισε με σκορ 17-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Marine Support έχασαν τη συγκέντρωσή τους καθώς χρειάστηκαν παραπάνω από τριάμισι λεπτά για να σκοράρουν. Οι αντιπαλοι τους ήταν πιο συγκροτημένοι και εκτελώντας επιτυχημένα τα συστήματά τους, κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-18). Στο υπόλοιπο της περιόδου ωστόσο  οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με επίθεση διαρκείας κατέβασαν τη διαφορά στον πόντο (30-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Technomar έκαναν το αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση. Ξεκίνησαν την περίοδο με 10 μαζεμένους πόντους αποκαθιστώντας τους στον έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες της Marine Support εμφανίστηκαν αναποτελεσματικoi και έβλεπαν τη διαφορά σε βάρος τους να αυξάνεται. Έτσι η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τους παίκτες της Technomar να έχουν μετατρέψει την πρόκριση σε θέμα χρόνου λόγω της διαφοράς των 18 πόντων  που είχαν απο τους αντιπάλους τους.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες των γηπεδούχων αργά και σταθερά να αυξάνουν το προβάδισμά τους και να πετυχαίνουν για 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη να προηγούνται με 61-40. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Technomar, έχοντας το μυαλό τους πλέον στον μεγάλο τελικό της κατηγορίας χαλάρωσαν σε άμυνα και επίθεση επιτρέποντας στους αντιπάλους τους με ένα σερί 5-10 να κλείσουν την αναμέτρηση δυναμικά.