26/01/2023 22:00 Shipping League B 22/23 11 40'

Technomar181315753
Onassis9761133

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της δέκατης αγωνιστικής μεταξύ της Technomare και της Onassis Group, η πρώτη κατάφερε και απέσπασε τη νίκη με το σκορ διαμόρφωσε το τελικό 53-33.

Στην αρχή του αγώνα οι οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να αποκτήσουν προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Η ομάδα η οποία ήταν καλύτερη σε αυτό το κομμάτι ήταν η γηπεδούχος η οποία χάρη στην πιεστική της άμυνα κατάφερε να προηγείται 9-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να δοκιμάζουν γρήγορες επιθέσεις και τους αντιπάλους τους να μην έχουν σωστή αμυντική λειτουργία που τους απομάκρυνε στο σκορ το οποίο ήταν 18-9 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Οnassis Group δυσκολεύονταν να βρουν την αναγκαία επιθετική συγκέντρωση για να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα σημαντικά και είδαν τη διαφορά να πηγαίνει σε διψήφια επίπεδα (24-14). Στο υπόλοιπο οι παίκτες Technomar έβαλαν το πόδι τους στο γκάζι και με γρήγορο γύρισμα της μπάλας, με σκοπό να βρουν τον ελεύθερο παίκτη βελτίωσαν το ενεργητικό τους. Αυτό είχε και αντίκτυπο στην ψυχολογία τους όπου με σκληρή άμυνα δέχονταν από τους σταγονόμετρο με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν εμφανή τα πρώτα σημάδια κούρασης των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας που είχε σαν αποτέλεσμα να κάνουν λάθος πάσες με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα είναι 39-18. Στην πορεία η επιθετική παραγωγικότητα και από τις 2 πλευρές έπεσε έχοντας μέχρι το τέλος της περιόδου ένα επιμέρους σκορ 5-4.

Ο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η διαφορά ανάμεσα στις 2 ομάδες ήταν απαγορευτική στο να αλλάξουν οι ισορροπίες του αγώνα. Αυτό αντικατοπτρίστηκε και στον πίνακα του σκορ όπου με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη το σκορ ήταν 48-26. Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι δοκίμαζαν μέσα από τρίποντα να βελτιώσουν το σκορ τους, τη στιγμή που οι παίκτες της Onassis group ήταν εμφανώς κουρασμένοι.