62 - 48

26/02/2022 15:30 Commercial League B 21/22 11 40'

Techpassion1318151662
Bureau Veritas108181248

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ της  Techpassion IKE και της Βureau Veritas, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-48.

Στην αρχή του αγώνα, οι ομάδες υιοθέτησαν άμυνα ατομική ενώ επιθετικά επέλεξαν να παίζουν αργά και οργανωμένα με κυριότερο σημείο μέχρι τα 5 πρώτα να είναι ένα σερί 5-0 που συνέβαλλε καθοριστικά στο 7-3. Στην συνέχεια, οι ομάδες βασίστηκαν σε ατομικό ταλέντο προκειμένου να βρουν σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι, άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη προκειμένου να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί και κατάφεραν να περάσουν  μπροστά στο σκορ με 21-22 χάρη σε σερί 0-6. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό με τις ομάδες να πετυχαίνουν σερί 8 και 6 πόντων για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους αντίστοιχα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-28.

Στο 3ο Δεκάλεπτο ο οριακός χαρακτήρας του αγώνα συνέχιζε να κυριαρχεί με τις ομάδες να έχουν τα σερί για ακόμη μια φορά αλλά να δυσκολεύονται να ξεφύγουν στο σκορ καθώς ήταν αποφασισμένες να πάρουν τη νίκη με το σκορ να είναι 35-33 στα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Στην πορεία το τελευταίο ανατράπηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν το τρόπο να αμυνθούν πετυχημένα στις αντίπαλες επιθέσεις τελειώνοντας την περίοδο με σκορ 46-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Techpassion, με νέο σερί 8 πόντων κατάφεραν να ανοίξουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά με τους αντιπάλους τους φτάνοντας στο +12 στο 35ο λεπτό του αγώνα έχοντας πάρει μεγάλο προβάδισμα νίκης. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμα και με 17 πόντους πίσω αλλά δεν ήθελαν να αδικήσουν έτσι την προσπάθεια τους και με μια τελευταία αντεπίθεση μείωσαν τη διαφορά. Το  62-48 ήταν το σκορ που έγραφε ο φωτεινός πίνακας κατά το τελικό σφύριγμα.