34 - 57

13/11/2021 15:30 Commercial League B 21/22 2 40'

Techpassion3716834
OTE Cosmote 21018151457

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ και της ΟΤΕ COSMOTE 2 τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 34 – 57.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα επιβεβαιώθηκε για ακόμα μία φορά το ρητό που λέει πως το μπάσκετ ξεκινάει από την άμυνα με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν man to man σε όλο το γήπεδο να οδηγούν τους αντιπάλους τους σε τραβηγμένα άστοχα σουτ διαμορφώνοντας έτσι το σκορ για τα πρώτα λεπτά της περιόδου σε 2 – 8. Ωστόσο στην επίθεση δεν είχαν την απόδοση που θα ήθελαν και έχοντας και από την πλευρά τους αρκετά άστοχα σουτ έκλεισαν την περίοδο με σκορ 3 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν πως δεν πρόκειται να χαρίσουν το ματς στους αντιπάλους τους. Με γρήγορο μπάσκετ και μερικούς αιφνιδιασμούς κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ στα πρώτα λεπτά της περιόδου σε 10 – 10 με τον Τζιάβο να παίρνει την ομάδα πάνω του. Η επιλογή του προπονητή των γηπεδούχων να αντικαταστήσει όλη την πεντάδα δεν τον δικαίωσε καθώς παρά την μειωμένη διαφορά που είχαν εξασφαλίσει στις αρχές της δεύτερης περιόδου, μετά από τις αλλαγές, κάνοντας αρκετά λάθη τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα έδωσαν στους αντιπάλους τους ένα σεβαστό προβάδισμα 18 πόντων πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο.

Επιστρέφοντας από το αποδυτήρια δεν άλλαξαν πολλά στην αγωνιστική εμφάνιση των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο έδειξαν πως δεν τους αρκούσε μόνο η νίκη αλλά ήθελαν να φύγουν με τη μεγαλύτερη δυνατή διαφορά. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν καθαρό και ελεύθερο μπάσκετ αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κούρασης δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να βρουν μερικά πολύ καλά σουτ ύστερα από υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας εξαντλώντας το χρόνο της κάθε επίθεσης τελειώνοντας το παιχνίδι με σκορ 34 – 57.

Διαιτητές:Τσάτσης Π., Ραμιώτης Α.