76 - 70

25/01/2019 21:10 Commercial League A 18/19 10 40'

Thalpis Hellas1919122676
FrieslandCampina1623191370

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ και της FRIESLANDCAMPINA, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 76 – 70.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να τρέξουν και να παίξουν γρήγορο μπάσκετ, με την FRIESLANDCAMPINA να ξεκινάει με run 0 – 6 αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν με δικό τους σερί 5 – 0 και το σκορ ήταν 7 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι στον ίδιο ρυθμό και άρχισε να γίνεται συναρπαστικό με τους παίκτες να λύνονται, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, ο Μαγγιώρος Γ. κυριολεκτικά κουβάλησε την ομάδα του με 10 σερί πόντους, η THALPIS είχε 6 επιθετικά ριμπάουντ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 19 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η FRIESLANDCAMPINA και πάλι μπήκε καλύτερα και με run 0 – 7 (με ακόμα 7 σερί πόντους του Μαγγιώρου Γ.) αλλά και πάλι οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν με δικό τους run 8 – 0 (με 2 τρίποντα του Ανδρίτσου Β) και το σκορ ήταν 29 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και πάλι ελεύθερο και πολύ παραγωγικό μπάσκετ από τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 6 πόντων αλλά οι φιλοξενούμενοι με εντυπωσιακό run 3 – 10 στα τελευταία λεπτά έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 38 – 39.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά στην αρχή με ισσοροπία στο παιχνίδι όμως αργά αλλά σταθερά οι παίκτες της FRIESLANDCAMPINA με τρίποντο του Αξαρλή Α. ανέβασαν την διαφορά σε 9 πόντους και το σκορ ήταν 42 – 51 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου η THALPIS με καλάθια των Τσαλόγα Χ. και Ανδρίτσου Β. ξεκόλλησαν επιθετικά και μείωσαν ελαφρώς αλλά οι αντίπαλοι τους συνέχισαν να βρίσκουν πιο καθαρές προσπάθειες (με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαγγιώρο Γ.) και διατηρώντας διαφορά 3 κατοχών έκλεισαν την περίοδο με σκορ 50 – 57.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Ανδρίτσου Β. οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 4 πόντους και αμέσως μετά με δύο καλές άμυνες και με 7 σερί πόντους του Κοκκινάκου Χ. ολοκλήρωσαν run 12 – 0 και πέρασαν μπροστά, η FRIESLANDCAMPINA επιτέθηκε αποκλειστικά με τον Μαγγιώρο Γ. αλλά κόλλησε επιθετικά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 62 – 57 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι συνεχίζοντας να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και μεγαλύτερη παραγωγή από assist ανέβασαν το προβάδισμα, η FRIESLANDCAMPINA συνέχισε να είναι μονοπρόσωπη επιθετκά και η ομάδα της THALPIS διατηρώντας διαφορά 2 – 3 κατοχών έως το τέλος πήρε τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ανδρίτσου Β. με 22 (5) και Κοκκινάκος Χ. με 26, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαγγιώρος Γ. με 49 (1) και Ψωμόπουλος Ι. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γρίβσ Π., Κουτσιός Μ.