89 - 70

14/03/2019 21:45 Commercial League A 18/19 16 40'

Thalpis Hellas3121142389
ThinkDigital1616162270

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ και της THINK DIGITAL GROUP (TDG), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 89 – 70.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης  2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν γρήγορο τέμπο και επιθέσεις, όμως η THALPIS σαφώς ευνοήθηκε από αυτό το παιχνίδι παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ έγινε 17 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της THINK DIGITAL βρήκαν ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Μαυρίκιο Ν. βελτίωσαν αισθητά την επιθετική τους παραγωγή αλλά και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιβάλλουν γρήγορο παιχνίδι με αποτέλεσμα να διατηρήσουν διψήφια διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 31 – 16.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να έχουν καλή παραγωγή, παίζοντας ελεύθερο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της THINK DIGITAL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σε κανένα σημείο του αγώνα και τους παίκτες της THALPIS να επιβάλουν το παιχνίδι τους και να κυριαρχούν στο παρκέ διατηρώντας μία σταθερή διαφορά 15+ πόντων, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοκκινάκης Χ. με 24 και Σιδέρης Χ. με 19 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος Ν. με 44 (1) και Στούμπος Γ. με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δελδήμος, Μαρίνος