62 - 52

29/05/2019 20:30 Play Off Minor Commercial League 18/19 40'

Thalpis Hellas219131962
Grant Thornton149151452

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ της THALPIS HELLAS και της GRANT THORNTON, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, η GRANT THORNTON ξεκίνησε πιο δυνατά με run 1 – 9 αλλά οι αντίπαλοι τους απάντησαν με δικό τους σερί 5 – 2 και το σκορ έγινε 6 – 11 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου πάλι με το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από καλό ρυθμό, η THALPIS άσκησε press και βγάζοντας διαδοχικές άμυνες και μετατρέποντας τες σε καλάθια σε αιφνιδιασμούς έκανε συνολικό run 15 – 3, οι αντίπαλοι της δεν αντέδρασαν καλά και είδαν την περίοδο να κλείνει με σκορ 21 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με τους παίκτες της GRANT THORNTON να δείχνουν μαχητικότητα και να βγάζουν ενέργεια και πάθος έως το τέλος, έμειναν κοντά στο σκορ έως το τέλος της 3ης περιόδου (το οποίο έκλεισε 43 – 38) αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σε κανένα σημείο κάτω από 2 κατοχές ή να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και τους παίκτες της THALPIS να διατηρούν στα 3 τελευταία Δεκάλεπτα μία σταθερή διαφορά 2 – 3 κατοχών, ευνοήθηκαν από το γρήγορο παιχνίδι και έχοντας πιο καθαρό μυαλό και τελικές επιλογές στα τελευταία 5 λεπτά κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μακρής, Δελδήμος