43 - 67

12/11/2015 22:00 League C2 15/16 40'

ThinkDigital0707171243
Costamare1816122167

Σε έναν αγώνα μεταξύ της THINK DIGITAL και της COSTAMARE S.A, οι φιλοξενούμενοι απέσπασαν μια άνετη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43-67.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και με τις 2 ομάδες να επιλέγουν μια άμυνα ζώνης 2-3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες πίεσαν για αιφνιδιασμούς από την αρχή και παρότι στα πρώτα λεπτά οι επιθέσεις ήταν βιαστικές, στην συνέχεια της περιόδου οι επιλογές και από τις 2 ομάδες βελτιώθηκαν αισθητά. Απέναντι στην ζώνη όμως η επίθεση της Costamare είχε καλύτερο flow και περισσότερη υπομονή από την επίθεση της Think Digital η οποία σημάδευε συνεχώς την ρακέτα του αντιπάλου. Το αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι να να βγάζουν άμυνες να τις μετατρέπουν σε αιφνιδιασμούς και το σκορ να διαμορφώνεται σε 7-18 στο τέλους της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την Costamare να έχει ως οργανωτή τον Καλατζή Σ., επιθετική αιχμή τον Μακρή Γ. και πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, συνέχισε να βρίσκει λύσεις απέναντι στην κλειστή ζώνη της Think Digital η οποία επιθετικά δεν είχε την απαραίτητη υπομονή και είδε την διαφορά να μεγαλώνει στο τέλος του ημιχρόνου στους 20 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με περισσότερη ενέργεια (από τα πρώτα 2 δεκάλεπτα) και στις δύο πλευρές του γηπέδου και παρότι η Costamare συνέχισε να ανεβάζει το τέμπο του παιχνιδιού και να έχει περισσότερες επιθετικές λύσεις (ανεβάζοντας την διαφορά στους 26 πόντους), είδε στο τέλος του τρίτου την διαφορά να πέφτει στους 15 πόντους, αφού οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και στα τελευταία 2 λεπτά με καλές άμυνες και αιφνιδιασμούς έκαναν ένα run 13-0!

To run συνεχίστηκε και στα πρώτα 2 λεπτά της τελευταίας περιόδου με την Think Digital να συνεχίζει να βγάζει ενέργεια με βελτιωμένη άμυνα, συνεννόηση και έλεγχο των αμυντικών ριμπάουντ. Παρόλα αυτά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 πόντους και μετά το πρώτο δίλεπτο η Costamare ξαναβρήκε την συγκέντρωση της, και με καλές άμυνες και πολλούς αιφνιδιασμούς ανέβασε εκ νέου την διαφορά πάνω από 20 πόντους, η οποία και διατηρήθηκε έως το τέλος του παιχνιδιού.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαντάς Ν. με 20(1) και Κανελλάκης Γ. με 5(1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μακρής Γ. με 20(1) και Ξαγοράκης Β. με 16(3) πόντους αντίστοιχα.