17/05/2017 22:00 16/17 40'

Team1234OTT
ThinkDigital22101491065
Raging Bulls131118131469

Στον αγώνα των Playoffs μεταξύ της THINK DIGITAL και των RAGING BULLS, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 69.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μππήκαν με ενέργεια στο παρκέ, επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις και έπαιξαν ελεϋθερο μπάσκετ, με το τέμπο να είναι καλό, οι παίκτες βρήκαν και ρυθμό από την γραμμή των 3 πόντων, με τις άμυνες να είναι καθαρές και το σκορ 9 – 12 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε φρενήρη ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν συνεχείς επιθέσεις στο transition και σε αιφνιδιασμούς, έπαιξαν όμορφο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ αλλά ο γρήγορος ρυθμός ευνόησε την Think Digital η οποία πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και με Buzzer Beater τρίποντο του Μάργαρη Β. από το Κέντρο του γηπέδου (!) έκλεισε την περίοδο με σκορ 22 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες των Bulls από την αρχή δυνάμωσαν την άμυνα τους, κοντρόλαραν τον ρυθμό του αγώνα και κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι για 5 λεπτά, κάνοντας run 0 – 8, με το σκορ να είναι 22 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες συνέχισαν να παίζουν καθαρό μπάσκετ, με το τέμπο όμως να πέφτει και άλλο, οι δύο ομάδες σε σετ κυρίως επιθέσεις, ο Κολλέρης Δ. άρχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ αλλά η ομάδα του βασίστηκε υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων και στα τελευταία 2 λεπτά οι παίκτες της Think Digital ξύπνησαν επιθετικά, επέβαλαν τον ρυθμό τους, διατήρησαν το προβάδισμα και πάλι με Buzzer Beater τρίποντο του Μαυρίκιου Ν. αυτή την φορά έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 32 – 24.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με 2 σερί τρίποντα του Σαμπατά Ν. και αμέσως μετά με κλέψιμο και αιφνιδιασμό του Μαυρίκιου Ν. η Think Digital ολοκλήρωσε ένα run 8 – 0 στο πρώτο λεπτό και ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τους Bulls να παίρνουν αμέσως time out και να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο με μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση, άσκησαν πιο πιεστική άμυνα και βελτίωσαν τις επιστροφές τους, ενώ επιθετικά έδειξαν μεγαλυτερη υπομονή και με διαδοχικές assist των Γιαννόπουλου Γ., Μαρκογιαννάκη Α. και Ανδρεαδάκη Χ. μείωσαν αλλά οι αντίπαλοι τους διατήρησαν προβάδισμα 10+ πόντων, με το σκορ να είναι 44 – 31 στα μισά της περιόδου. Στα επόμενα 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βελτιώνονται επιθετικά και είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και παραγωγή από assist, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι τους να μην έχουν ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς, περιορίστηκαν σε σετ επιθέσεις και είδαν την διαφορά να πάφτει σε 2 κατοχές με την περίοδο να κλείνει με σκορ 46 – 42.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η Think Digital επέβαλε από την αρχή γρήγορο ρυθμό με συνεχείς αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ και με την συμβολή των Σωτηρίου Δ. και Μάργαρη Β. άρχισε να έχει πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, οι Bulls έμειναν χωρίς σκορ για 2+ λεπτά και το σκορ ήταν 53 – 45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μην έχουν καθαρές επιλογές απέναντι σε οργανωμένη άμυνα αλλα άρχισαν να ακολουθούν το γρήγορο τέμπο βρίσκοντας εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να μειώσουν, οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν σε 2 μόλις πόντους και το σκορ ήταν 55 – 53 με 2′ και 55 – 55 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, με τις άμυνες όμως να κυριαρχούν, το σκορ να παραμένει το ίδιο και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στον extra χρόνο οι παίκτες και από τις δύο ομάδες μπήκαν ζεστοί και με καλά πατήματα και ποσοστά, συνέχισαν να παίζουν καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ και έμειναν κοντά αλλά οι Bulls με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κολλέρη Δ. άρχισαν να κυριαρχούν στην ρακέτα τόσο αμυντικά όσο και στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) με αποτέλεσμα να περάσουν μετά από 3 δεκάλεπτα μπροστά στο σκορ το οποίο ήταν 62 – 65 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν το παιχνίδι αλλά οι Bulls έχοντας πιο καθαρό μυαλό, διατήρησαν τον έλεγχο του ρυθμού καθώς και το προβάδισμα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σαμπατάς Ν. με 9 (3) και Μαυρίκιος Ν. με 31, ενώ από τους Φιοξενούμενους οι Κολλέρης Δ. με 12 και Μαρκογιαννάκης Α. με 21 (2) πόντους αντίστοιχα.