20/03/2018 20:30 Super League A 17/18 20/03/2018 40'

ThinkDigital1713171057
Rougixtres1519142270

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Rougixtres στο κλειστό του Enersize απέναντι στην Think Digital με σκορ 57-70.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με πολλά άστοχα σούτ και βιαστικές ενέργειες στον αιφνιδιασμό που οδηγούσαν σε λάθη. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο όμως οι παίχτες βρήκαν τα πατήματά τους και σκόραραν πιο εύκολα, οι γηπεδούχοι κυρίως με τον Μάργαρη που τελείωσε το δεκάλεπτο με 3/4δ και 2/2β. και οι φιλοξενούμενοι με τον Λασκαρίδη που είχε 3/3δ. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται μόλις με 2 πόντους 17-15.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για τους Rougixtres που πέτυχαν με τον αρχηγό τους Ζαλμά δύο συνεχώμενα γκόλ φάουλ πέρνωνας έτσι νωρίς με το ξεκίνημα προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, και δύο λεπτά πριν το τέλος κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 28-28. Οι Rougixtres όμως με τον Ζαλμά και πάλι να σκοράρει με ένα εντυπωσιακό coast to coast και στην αμέσως επόμενη επίθεση να σκοράρει πάλι με drive στο καλάθι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 30-34.

Στην επανάληψη η Think Digital γύρισε την άμυνά της σε ζώνη ελπίζοντας να σταματήσει τα drive προς το καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν πτοήθηκαν, έσπαγαν την άμυνα ζώνης και πάλι με τον αρχηγό τους ο οποίος βρισκόταν σε καταπληκτική μέρα. Μετά το 41-48 και 3 λετπά πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν time out και ανασυντάχθηκαν καταφέρνοντας έτσι να ψαλιδίσουν τη διαφορά και να μειώσουν σε 47-48 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος ήταν και αυτή που έκρινε το ματς με τους Rougixtres να κάνουν ένα δυναμικό ξεκίνημα και να προηγούνται ακόμα και με 13 πόντους. Η Think Digital έμοιαζε αποδιοργανωμένη και χωρίς δυνάμεις μετα την αποβολή του καλύτερού της παίχτη Μάργαρη και έτσι έμεινε πολύ νωρίς πίσω αρκετά πίσω στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλό passing game και υπομονή στην επίθεση πετύχαν το καλύττερό τους δεκάλεπτο επιθετικά βάζοντας 22 πόντους. Έτσι το ματς τελείωσε με τους Rougixtres να κερδίζουν δίκαια 57-70 και να εδραιώνονται πλέον στη τέταρτη θέση του ομίλου.

Διατητές Αγώνα: ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ, ΜΑΡΤΙΝΑΚΟΣ