60 - 66

20/12/2018 21:45 Commercial League A 18/19 8 40'

ThinkDigital1515131760
Intersport169152666

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της THINK DIGITAL GROUP (TDG) και της INTERSPORT, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις αλλά με γρήγορες τελικές επιλογές, έμειναν κοντά και το σκορ ήταν  6 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου με τρίποντο του Σακαρέλλου Κ. οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, οι αντίπαλοι τους με 2 σερί καλάθια του Σαμπατά Ν. αντέδρασαν, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες ίδιες, οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελέυθερο και καθαρό μπάσκετ και το σκορ διαμορφώθηκε σε  23 – 24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι άμυνες δυνάμωσαν, τα ποσοστά έπεσαν αλλά η THINK DIGITAL με 5 σερί πόντους του Σαμπατά Ν. πήρε διαφορά 2 κατοχών, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30 – 25.

Τόσο στο 3ο Δεκάλεπτο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων και τον ρυθμό του αγώνα, με τους δύο αντιπάλους να συνεχίζουν να παίζουν ανταγωνιστικό, καλό και όμορφο μπάσκετ, έμειναν κοντά αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν σταθερό προβάδισμα 1 – 2 κατοχών με την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 43 – 40 και το σκορ να διαμορφώνεται σε 52 – 49 με 5′ και 58 – 56 με 1′ για λήξη. Κάπου εκεί παρόλα αυτά η INTERSPORT με εύστοχο τρίποντο του Μπομπότη Γ. πέρασε μπροστά με 58 – 59 και 35” και κατοχή για THINK DIGITAL στην οποία υπέπεσε σε λάθος, με 2 βολές του Πατάγια Β. το σκορ έγινε 58 – 61 με 23” και τελευταία κατοχή για γηπεδούχους στην οποία και πάλι υπέπεσαν σε λάθος, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυρίκιος Ν. με 26 (1) και  Σαμπατάς Ν. με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πατάγιας Β. με 24 (3) και Σακαρέλος Κ. με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δελδήμος Β., Δημητρακόπουλος Δ.