07/12/2017 21:00 Super League A 17/18 07/12/2017 40'

Team1234OTT
Intersport17131613665
ThinkDigital13161812867

Νικηφόρα πέρασε απο την έδρα της INTERSPORT η ομάδα της THINK DIGITAL μετά απο ένα φοβερό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση με σκορ 65 – 67.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καλό επιθετικά και για τις δύο ομάδες με την Intersport να ξεκινάει με δύο γρήγορα τρίποντα και την Think Digital να απαντάει μετά το time out και να ισοφαρίζει ευστοχώντας κυρίως απο την περιφέρεια με αιχμή του δόρατος τον Μάργαρη. Το σκορ έκλεισε στο 17 – 13 με χαρακτηριστικό τις χαλαρές άμυνες και τα λίγα φάουλ.

Το ενδιαφέρον συνεχίστηκε αμείωτο και στο δευτερο δεκάλεπτο καθώς το σκορ εναλλασόταν συνεχώς. Η Intersport σημάδευε στο ζωγραφιστό τον Τσιφλίδη ο οποίος σκόραρε με όλους τους τρόπους. Η Think Digital συνέχισε με καλό transition game πετυχαίνοντας μερικά γρήγορα και ξεκούραστα καλάθια. Το ημίχρονο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να υπολοίπονται μόλις ενα πόντο 30 – 29.

H Think Digital μπήκε με πολύ ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και πραγματοποίησε το καλύτερο δεκάλεπτό της ξεκινώντας με δύο τρίποντα και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό μετά απο κλέψιμο του Μάργαρη. Η Intersport προσπαθούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο κυνηγώντας το σκορ και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους δύο πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο του Σακαρέλου αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ με τρίποντο ξανα του ίδιου. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν πολύ ένέργεια στο παρκέ και τέλος να προηγούνται με έναν πόντο.

Το τεταρτο δεκάλεπτο ξεικήνησε με την Think Digital να μπαίνει δυνατά και πάλι, η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, ίσως βγήκε η κούραση απο την υπερσπροσπάθεια του τρίτου δεκαλέπτου. Δεν κυκλοφόρησε καλά την μπάλα και τελείωνε τις επιθέσεις στα 10 δεύτερα με κακές επιλογές. Με το σκορ στο 56 – 56 ο διαιτητής μετά απο μια κοκορομαχία των Τσιφλίδη και Μπαρμπάτση έδωσε απο ένα φάουλ σε κάθε παίκτη, ενδεικτικό του πάθους που υπήρχε τη δεδομένη στιγμή και απο τις δύο ομάδες για νίκη. Δύο λεπτά πριν το τέλος  η Intersport έχασε τον Μπέλλο καθώς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, σε ένα σημείο καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα με τον παίκτη να έχει βρεί ρυθμό και να έχει πετύχει τους έξι απο τους εννιά ποντους της ομάδας του. Παρόλα αυτά ανέλαβε δράση ο Πατάγιας και με γκόλ φάουλ φέρνει μπροστά την Intersport με δυο πόντους 30 δεύτερα πριν το τέλος του παιχνιδιού. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το μάτς έληξε ο Μάργαρης διένυσε σχεδόν το μισό γήπεδο ανενόχλητος και με ένα σχετικά εύκολο λέι απ 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος στέλνει το παιχνίδι στην παράταση.

Το επιπλέον πεντάλεπτο είχε αρκετά άστοχα σούτ και πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες. Στο τελείωμα όμως η Intersport με τον Πατάγια να βγάζει φοβερή ένεργεια μετά απο τόσο τρέξιμο και να πετυχαίνει 1 δίποντο και 2 βολές ισοφάρισε και πάλι σε 65 – 65. Ακολούθησε μια κακή επίθεση για την Think Digital και ενώ στην επόμενη φάση η Intetrsport  είχε την ευκαιρία για κάτι καλύτερο δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να μείνουν 8 δευτερόλεπτα για τους γηπεδούχους τα οποία και εκμεταλλεύτηκαν με τον Καλαθά να κερδίζει φάουλ 1 δευτερόλεπτο πριν την λήξη, να ευστοχεί στις δύο βολές και να δίνει την νίκη στην ομάδα του, παρότι η Intersport κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση με σουτ κάτω απο καλές προυποθέσεις μετά  το time out που πήρε.

Γενικά ένα ντέρμπι με τα όλα του, πολλές δυνατές φάσεις με άμυνες στο όριο του φάουλ αλλά πάντα σε αθλητικό επίπεδο. Οι γηπεδούχοι έιχαν σε φοβερή μέρα τον Πατάγια με 20 ποντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μάργαρης και Ντότσικας με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα και φυσικά ο Καλαθάς που με τις βολές του στο τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητές: Κατσιμάρδος, Δαλέκος

Πατάγιας Β. (παίκτης Intersport):

“Ήταν ένα παιχνίδι που μπορούσαν να το κερδίζουν και οι δύο ομάδες, κάναμε μια κακή επίθεση στη τελευταία φάση του αγώνα και όλα κριθηκαν σε μια φάση στο τέλος.”