45 - 37

25/05/2023 20:30 Play Off Commercial League B 22/23 0'

Topcut Modiano101381445
M/Maritime8841737

Στον αγώνα μεταξύ της Topcut Modiano και της M/Maritime, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 45-37.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών έπαιζα με άμυνα ζώνης. Οι επιθέσεις τους ήταν οργανωμένες και εκδηλώνονται με γρήγορο ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι ήταν η ομάδα η οποία μπήκε πιο νωθρά στο παιχνίδι και είδε τους αντιπάλους της να προηγούνται με 7-2 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια όμως με πίεση στο παρκέ ανέβασαν το επίπεδο του παιχνιδιού τους κατάφερε να ισοφαρίσει στους 8 πόντους αρχικά αλλά δέχτηκαν ένα καλάθι απάντηση, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες των φιλοξενούμενων αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα αστοχίας κ το οποίο τους απαγόρευσε να συμβαδίσουν με τους αντιπάλους τους στο σκορ οι οποίοι στα μισά της περιόδου ήταν μπροστά με 17-8. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Topcut Modiano βρήκαν την ευκαιρία και μέσα από επιθετικά ριμπάουντ και μαχητικότητα κατω το καλάθι να διατηρούνται κοντά στο σκορ και τους αντιπάλους τους με κάποια κλεψίματα να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό και να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να απομακρυνθούν. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες πίεζαν στην άμυνα κάτι το οποίο είχε αποτέλεσμα να αλληλοεξοντώσουν τις επιθετικές τους προσπάθειες κρατώντας το σκορ αμετάβλητο μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία όμως αυτό άλλαξε με τις επιθέσεις να βρίσκουν τον τρόπο να πληγώνουν τις αντίπαλες άμυνες και να δίνουν στους γηπεδούχους διψήφια διαφορά στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου 31-20.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της M/Maritime βρίσκοντας πρόσθετο σκορ έξω από τη γραμμή του τριπόντου πλησίασε ο αντιπάλους τους στο σκορ με αποτέλεσμα 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα να είναι 36-31. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να προηγηθούν με 40-33. Αυτό τους έδωσε ένα ισχυρό πλεονέκτημα το οποίο μέχρι τέλους το υπερασπίστηκαν καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη.