07/12/2023 20:00 Commercial League B 23/24 5 40'

Topcut Modiano816111449
Vodafone618182264

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Στο ντέρμπυ της τέταρτης αγωνιστικής η ομάδα της VODAFONE πέτυχε σπουδαία νίκη με 49-64 επί της ομάδας της TOPCUT MODIANO, ξεπερνώντας έτσι την ήττα της από την ETRAVELI GROUP την προηγούμενη εβδομάδα. Έτσι προσπέρασε στη βαθμολογία την αντίπαλο της και με ρεκόρ 3-1 ατενίζει το μέλλον του πρωταθλήματος με αισιοδοξία. Η TOPCUT MODIANO έπεσε μεν στο 2-2, όμως και πάλι έδειξε σημάδια σπουδαίας ομάδας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Πολύ νευρικά ξεκίνησαν οι ομάδες την αναμέτρηση. Τα καλάθια μπαίνανε με το σταγονόμετρο και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Το φτωχό 8-6 έδωσε προβάδισμα μιας κατοχής στους γηπεδούχους.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η VODAFONE είχε για πρωταγωνιστή το Μιχαλάκη που πέτυχε 3 τρίποντα, ενώ η TOPCUT MODIANO είδε τον Παπουτσή να την ξεκολλάει επιθετικά με 11 πόντους. Το επιμέρους 16-18 έφερε τον αγώνα σε ισοπαλία στο ημίχρονο με 24-24.

Η VODAONE ανέβασε ρυθμούς στην επανάληψη. Με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, πολλή τρέξιμο και αιφνιδιασμούς στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα κάνοντας ένα 0-10 για το 24-34. Τα τρίποντα των Πιτούλη και Παπουτσή έριξαν κάπως τη διαφορά αλλά το τρίποντο του Δημητρόπουλου έφερε τη VODAFONE στο +7 (35-42).

Η VODAFONE συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα κλείνοντας καλά το δρόμο προς τη ρακέτα της με την TOPCUT MODIANO να σκοράρει μόνο από την περιφέρεια. Τα 4 τρίποντα των φιλοξενούμενων δεν της επέτρεψαν να φανεί απειλητική με το 49-64 να έρχεται δίκαια!

Κορυφαίοι του αγώνα οι Δημητρόπουλος, Αδάμης και Μιχαλάκης. Πιτούλης και Μιχαλάκης οι καλύτεροι των ηττημένων.

Σημείωση: Λόγω τεχνικής δυσλειτουργείας δεν κατάστει δυνατό το ανέβασμα της βιντεοσκόπησης του αγώνα στο Youtube.