07/04/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 2 40'

Tsakos Group91515738
Costamare12771440

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα μεταξύ της Tsakos Group και της Costamare οι φιλοξενούμενοι πήραν τη πρόκριση με σκορ 38-40.

Οι παίκτες στην αρχή του αγώνα αποφάσισαν να οχυρωθούν αμυντικά με σχηματισμό man to man. Την ίδια ακριβώς προσέγγιση επιθετικά είχαν και οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας με τους αντιπάλους τους να προτιμούν τις οργανωμένες επιθέσεις βασισμένες στις γρήγορες πάσες. Από αυτά βρέθηκαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 4-8. Στη συνέχεια ο αγώνας συνέχισε να κινείται σε γρήγορους ρυθμούς με τους παίκτες της Tsakos Group να καταφέρνουν με καλή προσπάθεια να μειώσουν έστω και λίγο και να βρίσκονται πίσω στο τέλος της πρώτης περιόδου στο -3 (9-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και πέτυχαν μέχρι τα μισά της περιόδου να ισοφαρίσουν στους 14 πόντους. Στο υπόλοιπο της περιόδου έχοντας υιοθετήσει πιεστική άμυνα και έβγαιναν στο αιφνιδιασμούς, κατάφεραν να πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα και έχοντας πλέον αναστρέψει τις ισορροπίες έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 24-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Costamare, εμφανίστηκαν αποσυντονισμένoi κυρίως επιθετικά αφού ήταν άστοχοι και αδυνατούσαν να βρουν τους σωστούς συνδυασμούς που θα επέτρεπαν τά σουτ τους να μην εκδηλώνονται υπό πίεση. Από δική τους πλευρά, οι γηπεδούχοι είχαν καλές συνεργασίες κάτω από το καλάθι οι οποίες τους βοήθησαν να αυξήσουν το προβάδισμά τους στο 30-21 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία, οι παίκτες της Tsakos Group, απώλεσαν την επιθετική τους συγκέντρωση, δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να μπουν ξανά στο παιχνίδι με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 31-26, διαφορά πολλά υποσχόμενη για τη συνέχεια.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ομάδα της Costamare εκδήλωσε την αντεπίθεσή της, αρχικά βρίσκοντας σκορ μέσα από τα τρίποντα κατάφερε να μειώσει αρχικά στο 34-30 και με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη η διαφορά ήταν σταθερή στο -4 για εκείνους 36-32. Στα επόμενα λεπτά, τα οποία αποδείχθηκαν και κρίσιμα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στους 38 πόντους στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο αγώνας απέκτησε χαρακτήρα θρίλερ με την ομάδα πέρα να έπαιρνε τη νίκη θα ήταν αυτή η οποία θα έβρισκε το εύστοχο σουτ. Αυτοί ήταν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι σημείωσαν το 38-40 και αφού είδαν τους αντιπάλους τους να αστόχουν σε προσπάθεια 3 πόντων πήραν μία ηρωική νίκη.

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΠΑΙΚΤΗΣ TSAKOS GROUP)