58 - 46

21/11/2022 20:30 Shipping League 22/23 4 40'

Tsakos Group922231458
Danaos1211101346

Στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Tsakos Group και της Danaos οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-46.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να αμυνθούν με άμυνα ζώνης ώστε να καταφέρουν να πάρουν από νωρίς κάποιο προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να δοκιμάσουν σουτ μακρινά  που τους άφησαν πίσω στο σκορ και το σκορ ήταν 9-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, όμως έτρεξαν, πίεσαν και προσπέρασαν στο σκορ παρά την δυνατή άμυνα που είχαν να αντιμετωπίσουν  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι επιθέσεις των γηπεδούχων ήταν αποτελεσματικές για εκείνους και με βάση αυτές κατάφεραν να ξαναπάρουν τα ηνία στο σκορ που ήταν 20-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο γρήγορος και οι βιαστικές επιθέσεις που εκδηλώθηκαν ταίριαξαν περισσότερο στο παιχνίδι των γηπεδούχων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-22.

Στο αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι επιχειρούσαν μακρινά σουτ που έδιναν σκορ και ανάγκαζε τους παίκτες της Danaos να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά αναποτελεσματικά αφού το σκορ ήταν  41-27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία,  η παραγωγικότητα από κάθε πλευρά υποχώρησε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί  3-6 υπερ τους και να κλείσουν το ημίχρονο στο -11 (44-33).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι αιφνιδιασμοί των γηπεδούχων και οι οργανωμένες επιθέσεις των φιλοξενούμενων κράτησαν το παιχνίδι στις υφιστάμενες ισορροπίες και το σκορ ήταν 50-38 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες αποδεσμευμένοι από το όποιο άγχος για την τύχη του αγώνα  απόλαυσαν τον αγώνα και βρήκαν το τρόπο να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι με την περίοδο να κλείνει με σκορ 58-46.