42 - 53

08/11/2022 20:30 Shipping League 22/23 2 40'

Tsakos Group14913642
DNV1411131553

Στον Αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Tsakos Group και της DNV  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-53.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι βασίστηκαν σε άμυνα man to man και οι φιλοξενούμενοι ζώνη  με σκοπό να αμυνθούν στο αργό τέμπο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι, αν και αρκετά άστοχοι κάτω από το καλάθι, ήταν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 7-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι ομάδες συνέχισαν να δείχνουν ισορροπημένες χάρη στις καλές συνεργασίες κυρίως από τους φιλοξενούμενους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο, επι 3 λεπτά, οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι αλλά ευτυχώς για εκείνους δέχτηκαν μόλις 1 πόντο και γενικότερα η παραγωγικότητα τους κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα  και το σκορ ήταν 17-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με καμία από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να κάνει τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-25.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν σερί 5 πόντων το οποίο ήταν και η διαφορά ανάμεσα τους  και το σκορ ήταν 25-30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους 32 πόντους και συνέχιζαν χέρι χέρι στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με διαφορά καλαθιού με σκορ 36-38.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες μπήκαν στο παρκέ με πολύ διάθεση για τη διεκδίκηση του αγώνα που μεταφράστηκε και σε σκληρά μαρκαρίσματα στην άμυνα, ένα  και το σκορ ήταν  40-46 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της DNV, ολοκλήρωσαν σερί 7 πόντων και βρέθηκαν μπροστά με διψήφια διαφορά (40-50) 2 λεπτά πριν τη λήξη κόβοντας τα φτερά των αντιπάλων τους με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα  με σκορ 42-53.