24/05/2022 20:00 Shipping League 21/22 17 40'

Team1234OTT
DNV14122017770
Tsakos Group12111624164

Στον Αγώνα της 17ης αγωνιστικής μεταξύ της  DNV και της Tsakos Group οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70-64.

Στην αρχή του αγώνα, και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν την άμυνα τους με σχηματισμό ζώνης που κατάφερε να περιορίσει τις επιθετικές τους προσπάθειες. Συγκεκριμένα στα πρώτα 4 λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν στο 0 ενώ οι αντίπαλοι τους είχαν σκοράρει μολις 1 καλάθι  και το σκορ ήταν  4-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε προσωπική ώστε να περιορίσουν την αντίπαλη παραγωγικότητα αλλα επιθετικά για 3 λεπτά παρέμειναν άστοχοι χωρίς αυτό να έχει επίδραση στη μεταξύ τους  διαφορά  και το σκορ ήταν 19-17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, 100 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της οι ομάδες ήταν ισόπαλες με σκορ 21-21  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-23.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι επιθετικά και μένοντας πιστοί στο αμυντικό τους πλάνο που δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να ματσάρουν το δικό τους σκορ  και το σκορ ήταν 36-29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, καμμιά ομάδα δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά με την περίοδο να κλείνει με επιμέρους σκορ 10-10.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Tsakos Group αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά αισθητά στους 3 πόντους (48-45) με λιγότερα από 3 λεπτά να έχουν παιχτεί και πρώτού φτάσουμε στη μέση της περιόδου να έχουν προηγηθεί με 48-50 και το σκορ 53-52 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, με 3 να γράφονται στο πίνακα του σκορ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά  55-59. Ο αγώνας είχε πολύ ενδιαφέρον αφου οι γηπεδούχοι 33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν μπροστά με 63-60 με την περίοδο να κλείνει με σκορ 63-63 και να οδηγούμαστε στη παράταση κατόπιν τριπόντου που δεν απαντήθηκε ποτέ 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Στη παράταση οι φιλοξενούμενοι κουρασμένοι από το μικρό βάθος στο ρόστερ και τη μεγάλη κατάθεση δυνάμεων που προηγήθηκε δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και το μόνο σκορ που βρήκαν ήταν μόνο από 1 βολή δεχόμενοι 7 και να λαμβάνουν το χειροκρότημα για τη προσπάθεια τους.