73 - 46

09/02/2024 20:30 Shipping League 23/24 8 40'

Tsakos Group2418211073
Technava1210101446

Ένα σχετικό εύκολο βράδυ είχε η ομάδα του TSAKOS GROUP απέναντι στην ομάδα της  TECHNAVA και με ρεκόρ 4-1 συνέχισε να κυνηγά την είσοδο της στην 4άδα του πρωταθλήματος της Shipping League A, και γιατί όχι και την κορυφή. Το τελικό 73-46 αποδεικνύει πως η διαφορά των δύο ομάδων στο συγκριμένο αγώνα ήταν μεγάλη με την ομάδα της TECHNAVA να μην καταφέρνει να φανεί ανταγωνιστική μέχρι το τέλος.

Το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του TSAKOS GROUP  ξεκίνησε δυνατά προηγούμενη με 15-5 στο πεντάλεπτο, με την ομάδα της TECHNAVA  να μην έχει αμυντικές λύσεις απέναντι στην καλή κυκλοφορία αλλά και την ποιότητα των παικτών του TSAKOS GROUP. Το 24-12 του δεκαλέπτου φανέρωνε τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο.

Όμοια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο πλουραλισμός του TSAKOS GROUP και οι πολλές επιλογές στην επίθεση ανέβασαν και άλλο τη διαφορά με την TECHNAVA  να περιμένει τα πάντα από τον Κεράτσα. Με τη διαφορά στο +20 (42-22) η υπόθεση νίκη είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της TECHNAVA να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες του TSAKOS GROUP να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και τη νίκη.

Τσάουσης, Κυμπάρογλου, Χαλκίτης και Κορωναίος τετράδα φωτιά για τους νικητές. Είναι οξύμωρο ο κορυφαίος του αγώνα να είναι από την πλευρά των ηττημένων αλλά ο Κεράτσας με  30 πόντους, 21 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 47 efficiency ήταν πραγματικά μια ομάδα μόνος του.