87 - 71

23/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 40'

Tsakos Group1623192987
Deloitte2214171871

Μία τεράστια νίκη σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι πέτυχε η ομάδα του TSAKOS GROUP (Shipping League A) απέναντι στην ομάδα της DELOITTE (Super League) με το εντυπωσιακό 87-71, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup A, όπου θα συναντήσει την ομάδα της MOTOR OIL σε ακόμη ένα πρόωρο τελικό με φόντο την πρόκριση στην τετράδα!

Η ομάδα του TSAKOS GROUP έκανε ένα επιθετικά τέλειο παιχνίδι, είχε το τρομερό 15/34 τρίποντα, αποδεικνύοντας πως στην καλή της μέρα μπορεί να κερδίσει οποιοδήποτε αντίπαλο, όσο σπουδαίος και αν είναι. Η DELOITTE είχε κάποιες απουσίες που της στοίχισαν και έτσι θα επικεντρωθεί πλέον στον στόχο της κατάκτησης του πρωταθλήματος της Super League.

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση. Η TSAKOS GROUP πέτυχε 4 σερί  τρίποντα μέχρι το 13-13 του αγώνα, με την DELOITTE όμως να κλείνει καλύτερα το δεκάλεπτο, να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό και να ξεφεύγει με 16-22.

Η κυριαρχία της συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στο +9 (21-30). Ο Χαλκίτης της TSAKOS GROUP σε εκείνο το σημείο πήρε το όπλο του, πέτυχε 10 πόντους στα πέντε τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και βοήθησε την ομάδα του όχι απλά να πλησιάσει αλλά να περάσει και μπροστά με 39-36.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο γρήγορο τέμπο και στην επανάληψη. Η TSAKOS GROUP επέμενε στην κλειστή άμυνα ζώνης και στα τρίποντα, ενώ η DELOITTE στους αιφνιδιασμούς και στο παιχνίδι κοντά στη ρακέτα. Το 58-53 έδινε τον πρώτο λόγο στην TSAKOS GROUP.

Στην τελική ευθεία του αγώνα όμως η TSAKOS GROUP πήρε φωτιά με τον εκπληκτικό Παναγόπουλο να πετυχαίνει 6 τρίποντα (!) διαλύοντας την άμυνα της DELOITTE! Το επιμέρους 29-18 έδωσε τη νίκη χωρίς άγχος για τους τυπικά γηπεδούχους.

Εκπληκτικοί οι Παναγόπουλος και Χαλκίτης με 28 και 21 πόντους αντίστοιχα! Κορωναίος, Παπαγεωργίου, Κιμπάρογλου και Κούρτης επίσης θετικοί για την ομάδα τους! Μοσκοφόγλου, Τσάτσος, Μενάγιας και Σταθόπουλος πιάσανε υψηλά στάνταρ απόδοσης για τη DELOITTE.

Μπαλάτσος Κωνσταντίνος (Παίκτης TSAKOS GROUP)