05/02/2018 21:30 Super League B 17/18 40'

UCI1715112063
KPMG1411101449

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Πολύ σπουδαία  νίκη  πέτυχε η ομάδα της UCI επί της πρωτοπόρου της βαθμολογίας KPMG με σκορ 63 – 49 στο κλειστό της ελληνογερμανικής αγωγής. Οι γηπεδουχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις πολλές απουσίες των φιλοξενούμενων και με πολύ καλή απόδοση κατάφεραν ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο να επικρατήσουν εύκολα και να ατενίσουν με περισσότερη αισιοδοξία το υπόλοιπο του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να είναι πολύ ανταγωνιστικές και στις 2 μεριές του παρκέ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα εύστοχο τρίποντο του Νταλαμπίρα αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με ένα δίποντο του Αγγέλου και μια βολή του Μαρμαρίδη. Εν συνέχεια οι 2 ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τους γηπεδούχους πότε να προηγούνται με τον Φιλίππου και τον Νταλαμπίρα και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν και να ανακτούν το προβάδισμα πότε με τον Καλλινίδη και πότε με τον Αγγέλου. Το παιχνίδι πήγαινε συνεχώς έτσι μέχρι και το σφύριγμα της λήξης του δεκαλέπτου που βρήκε την UCI να προηγείται με 17 – 14.

Στην 2η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα 5 πόντων χάρις ένα τρίποντο του Αμπατζίδη κάνοντας το 20 – 15. Οι παίχτες της KPMG αντέδρασαν αμέσως με 2 τρίποντα, ένα του Καλλινίδη και ένα του Αγγέλου και πέρασαν μπροστά με 20 – 21. Το ματς συνέχισε να είναι derby αλλά περίπου στο τελείωμα του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν μια μικρή διαφορά προηγούμενοι με 32 – 25 χάρις τις εύστοχες βολές του πολύ ενεργού Στρατηγαρέα.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι με ένα επιθετικό κρεσέντο του Στρατηγαρέα κατάφεραν και πήραν μια διαφορά ασφαλείας. Όλη η ομάδα μετά από εντολή του coach Κιτσούλη έψαχνε τον guard με το νούμερο 18 ο οποίος στην συγκεκριμένη περίοδο πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση αφού πέτυχε τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη προσπαθούσαν με δυσκολία να ανακόψουν το πολύ καλό momentum του συγκεκριμένου παίχτη των αντιπάλων τους και αρχικά έμειναν πολύ πίσω σκορ μιας και είδαν την διαφορά να σταθεροποιείται πάνω από τους 10 πόντους. Ο μόνος που έδειχνε να μένει συγκεντρωμένος και να προσπαθεί να γυρίσει το παιχνίδι από την ομάδα της KPMG ήταν ο Αγγέλου που πέτυχε τους 7 από τους 10 πόντους της ομάδας του. Έτσι το τελείωμα της περιόδου βρήκε την UCI να προηγείται με 43 – 35.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι καθάρισαν σχετικά εύκολα και από ένα σημείο και μετά δεν κινδύνευσαν καθόλου. Στην αρχή η άμυνα των παιχτών της KPMG ήταν αρκετά αποτελεσματική και οι γηπεδούχοι με  αρκετά βιαστικές και λανθασμένες επιλογές ανάγκασαν τοο coach να πάρει time out για να ξεμπλοκάρει τους παίχτες του. Από εκείνο το σημείο και μετά με 2 εύστοχα  τρίποντα του Τσιγκουνάκη τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν κατάφεραν να μειώσουν μιας ο Αγγέλου κάπου κουράστηκε αλλά και ο Μαρμαρίδης έμεινε στον πάγκο. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την UCI να παίρνει το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 63 – 49.

Για τους νικητές παρά πολύ καλή απόδοση είχε ο Στρατηγαρέας με 20 πόντους, ενώ για την KPMG φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αγγέλου που πέτυχε 33 πόντους!

Διαιτητές : Αντωνίου, Δελδήμος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Νταλαμπίρας Ιωάννης (Παίχτης UCI) : “Σήμερα παίξαμε καλύτερα από την προηγούμενη φορά με την KPMG που μας είχαν πάρει μεγάλη διαφορά. Σαφώς είχαν ελλείψεις, είχαμε και εμείς ελλείψεις βέβαια, αλλά παίξαμε καλή άμυνα, δυνατά και ήμασταν συγκεντρωμένοι σε αυτό που μπορούσαμε να κάνουμε οπότε θεωρώ ότι το αποτέλεσμα μας δικαιώνει και τίποτα άλλο. Με άμυνα και συγκέντρωση στο παιχνίδι. Ευχαριστούμε και καλή συνέχεια στα παιδιά. Να είστε καλά.”

Δουρβετάκης Κωνσταντίνος (Παίχτης KPMG) : “Καλησπέρα. Δυστυχώς σήμερα χάσαμε δίκαια από την ομάδα της UCI που έπαιξε πολύ καλά. Εμείς κάναμε αρκετά λάθη και στην άμυνα και στην επίθεση και το σκορ πιστεύω ότι είναι αντιπροσωπευτικό. Ελπίζω στον επόμενο αγώνα να πάμε πολύ καλύτερα. Ευχαριστώ.”