53 - 51

07/05/2018 21:30 Play Off Minor Super League 17/18 40'

UCI713161753
Museum BC104162151

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ της UCI και της MUSEUM οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις και έδειξαν υπομονή αλλά η MUSEUM ευνοήθηκε από το σετ παιχνίδι, η UCI αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και είδε τους αντιπάλους της να παίρνουν διαφορά 8 πόντων. Παρόλα αυτά στα τελευταία 2 λεπτά οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής και τρέχοντας σε αιφνιδιασμούς έκαναν ένα run και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 7 – 10. Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Ηλιόπουλου Κ. η UCI ισοφάρισε, με τις άμυνες όμως να στην πορεία να κυριαρχούν, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20 – 14.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες έδειξαν διάθεση και μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, χωρίς καμμία να πάρει διαφορά άνω των 2 κατοχών, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 51 – 45 με 1:15” όπου ο Κοτσόλης Σ. πήρε φωτιά και με 2 μεγάλα τρίποντα ισοφάρισε σε 51 – 51 με 8” και κατοχή για UCI στην οποία ο Ηλιόπουλος Κ. με μια πολύ δύσκολη προσπάθεια άδειασε τον αντίπαλο του και με εύστοχο Buzzer Beater σουτ από μέση απόσταση έδωσε την Πρόκριση στην ομάδα του.

Διαιτητές: Μακρής, Δελδήμος