44 - 53

18/03/2019 21:40 Super League A 18/19 17 40'

UCI810161044
FlexFin817171153

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της UCI και της FlexFin Ltd, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι προτίμησαν σετ και αργές επιθέσεις σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πίεσαν για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια και να πάρουν προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 2 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου τα ποσοστά παρέμειναν χαμηλά, η FlexFin με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Κελαιδίτη Α. πήρε διαφορά 6 πόντων, αλλά κάπου εκεί η UCI αντέδρασε, έκανε run 6 – 0 και με τρίποντο του Στρατηγαρέα Π. ισοφάρισε και έκλεισε την περίοδο με σκορ 8 – 8.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν δυνατό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, οι άμυνες έγιναν πιο physical με πολλά φάουλ αλλά τους παίκτες της FlexFin να γυρνάνε σε άμυνα man στην 2η περίοδο, επέβαλαν γρήγορο παιχνίδι και σαφώς ευνοήθηκαν από αυτό παίρνοντας διαφορά 3 κατοχών, τους παίκτες της UCI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και να μειώσουν κάτω από 5 πόντους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν μία σταθερή διαφορά 5 – 9 πόντων και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσούσης Φ. με 9 (1) και Στρατηγαρέας Π. με 8 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Πασάλης Ε. με 13 (1) και Κελαιδίτης Α. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Δελδήμος Β., Μαρίνος Χ.