67 - 49

26/03/2018 21:30 Cup B 17/18 40'

UCI1621121867
OTE Cosmote 221981149

Στον Αγώνα του Κυπέλλου μεταξύ της UCI και του OTE COSMOTE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα, επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις και έμειναν κοντά με το σκορ να είναι 8 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να παίζουν καλό και ομαδικό μπάσκετ διατηρώντας καλά ποσοστά ενώ παράλληλα ζεστάθηκαν και από την γραμμή των 3 πόντων με το σκορ να διαμοφώνεται σε 16 – 21 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο Δεκάλεπτο το τέμπο παρέμεινε το ίδιο, με τις δύο ομάδες να πάιζουν ορθολογικό μπάσκετ με καλή παραγωγή από assist αλλά ο ΟΤΕ συνέχισε να ευνοείται ελαφρώς από τον αργό ρυθμό και διατήρησε προβάδισμα 2 κατοχών στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά ο ΤΖΙΓΚΟΥΝΑΚΗΣ Α. πήρε φωτιά και με 10 σερί πόντους του και αντίστοιχο run για την ομάδα του έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 37 – 30.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο το τέμπο παρέμεινε ίδιο αλλά οι άμυνες έγιναν πιο δυνατές και άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, με την UCI να συνεχίζει το run, ανεβάζοντας από νωρίς και διατηρώντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, οι παίκτες του ΟΤΕ έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 4 λεπτά της 3ης περιόδου και παράλληλα έχασαν την συγκέντρωση τους στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να μειώσουν και η ομάδα της UCI να πάρει τελικά την Πρόκριση,

Διαιτητές: Μακρής, Δελδήμος