95 - 67

23/01/2018 20:40 Elite League A 17/18 40'

Eurobank2522252395
Ποσειδωνία1815211367

Στον αγώνα μεταξύ της Eurobank και της Ποσειδωνίας, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 95 – 67.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις από την αρχή, έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες και είχαν καλή παραγωγή από ασίστ, με τις άμυνες να είναι καθαρές, τους παίκτες να παίζουν καλό και ομαδικό μπάσκετ και το σκορ με τρίποντο του ΜΠΙΛΙΚΑΙΔΗ Β. να είναι 15 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το τέμπο ανέβηκε, οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες, η Eurobank έτρεξε σε αιφνιδιασμούς και ευνοήθηκε από το γρήγορο ρυθμό με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, όμως με τους παίκτες Ποσειδωνίας να κοντρολάρουν το παιχνίδι στα τελευταία 3 λεπτά, μειώνοντας σε 25 – 18 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι και πάλι σε γρήγορο ρυθμό, οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν εκ νέου και με 2 τρίποντα του ΛΑΛΛΟΥ Σ. ξαναπήραν διψήφιο προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να επιλέγουν μεγάλες επιθέσεις και μετά τα πρώτα 2 λεπτά με την είσοδο του NOVARA A. άρχισαν να ξαναβρίσκουν την συγκέντρωση τους, βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και μείωσαν σε 35 – 30 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες της Eurobank άρχισαν να πιέζουν την μπάλα και τις πρώτες πάσες με αποτέλεσμα να βγάλουν διαδοχικές άμυνες, με διαδοχικές άσιστ του ΜΠΟΥΤΑ Α. ανέβασαν τη διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα, και βλέποντας τον ΜΥΛΩΝΑ Ν. να μοιράζει ασίστ και τον ΧΕΡΓΚΕΛΕΤΖΗ Χ. να κυριαρχεί στην ρακέτα έκλεισαν την περίοδο με σκορ 47 – 33.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Ποσειδωνίας να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους παίκτες της Eurobank να συνεχίζουν να είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι και παίζοντας καλό μπάσκετ και διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μυλωνάς Ν. με 23 (3) και για Χεργκελετζης Χ. με 23, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κανατούλας Α. με 24 (2) και Ρέππας Κ. με 16 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ιασωνίδης, Παπαχρήστου