68 - 54

05/12/2017 20:30 Elite League A 17/18 40'

Eurobank189212068
OTE Cosmote119171754

Στον Αγώνα μεταξύ της UNION EUROBANK και του OTE COSMOTE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 54.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φίλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία ο ρυθμός ανέβηκε, οι δύο ομάδες σε γρήγορες επιθέσεις και προσπάθειες στο transition, με τις άμυνες όμως να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ να είναι 5 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το τέμπο παρέμεινε καλό, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές λύθηκαν επιθετικά και βελτίωσαν τα ποσοστά τους αλλά η EUROBANK με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ του ΘΕΟΦΑΝΙΔΗ Ι. και εύκολα καλάθια σε αιφνιδιασμούς πήρε διαφορά 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι προσαρμόστηκαν απόλυτα στην ζώνη των αντιπάλων και βρίσκοντας τα ελεύθερα τρίποντα διατήρησαν το προβάδισμα, με τον ΟΤΕ να σημαδεύει συστηματικά την ρακέτα της EUROBANK με συνεχή drives, οι δύο ομάδες έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες και έπαιξαν παράλληλα καλές άμυνες και το σκορ ήταν 24 – 14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της EUROBANK άρχισαν να κάνουν παγίδες στο μισό και έκαναν πολλά κλεψίματα, ο ΟΤΕ εφάρμοσε καλά την ζώνη και φόρτωσε τους αντιπάλους με φάουλ αλλά δεν είχε καλά ποσοστά από την γραμμή των βολών και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 27 – 20.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με την διαφορά να ανεβαίνει αμέσως στους 10+ πόντους, τους παίκτες του ΟΤΕ να συνεχίζουν να έχουν καλά αποτελέσματα από την εφαρμογή της ζώνης τους αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές και τους παίκτες της EUROBANK να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διψήφια διαφορά παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΜΥΛΩΝΑΣ Ν. με 20 (4) και ΘΕΟΦΑΝΙΔΗΣ Ι. με 14, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΤΣΑΜΠΟΥΡΗΣ Χ. με 17 (3) και ΚΑΝΛΗΣ Π. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Υφαντής

Κατσαίτης Γεώργιος (Coach OTE COSMOTE)

”Ξεραμε οτι σήμερα αντιμετωπίζαμε μια απο τις ισχυρότερες ομάδες της κατηγορίας και έπρεπε να έχουμε ενα συγκεκριμένο πλάνο για να την αντιμετωπίσουμε. Στο set παιχνίδι αμυντικά κάναμε αυτο που έπρεπε , κλείσαμε τους διαδρομους και συνειδητά αφήσαμε καποια σουτ απο την περιφέρεια. Τα πήγαμε αρκετά καλα και δεν δεχτήκαμε τους πόντους που σκοράρει συνήθως η Eurobank, αντίθετα όμως δεχτήκαμε αρκετούς σε αιφνιδιασμους του αντιπάλου και σε συνδυασμό με τι πολλες χαμενες βολές απο πλευράς μας στην επίθεση δεν μπορέσαμε να διεκδικήσουμε το αποτέλεσμα. Δεν ήταν κακη η εμφάνιση μας ειδικά μεχρι και το τρίτο δεκαλεπτο αλλα σίγουρα για να παίρναμε το αποτέλεσμα θα έπρεπε να ηταν ολοκληρωμένη.
Συγχαρητήρια στα παιδιά για την σημερινή προσπάθεια και στους αντιπάλους για το αποτέλεσμα.”