77 - 59

12/04/2016 19:00 League A 15/16 40'

Eurobank2117162377
OTE Cosmote157191859

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Eurobank και του ΟΤΕ COSMOTE, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 77 – 59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν ενέργεια, διάθεση και ζεστές από τη γραμμή των 3 πόντων, με το σκορ να είναι 12 – 9 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να επιβάλουν το ρυθμό τους, να γίνονται πιο physical αμυντικά και να παίρνουν προβάδισμα 3 κατοχών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, κάτι που ευνόησε τελικά την Eurobank οποία πήρε προβάδισμα 12 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά. Στην πορεία η ομάδα του ΟΤΕ προσπάθησε να παγώσει τον ρυθμό του αγώνα, αλλά συνέχισε να έχει χαμηλά ποσοστά, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι δε σταμάτησαν να βομβαρδίζουν από την γραμμή των 3 πόντων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 38 – 22.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την ομάδα του ΟΤΕ να δείχνει μαχητικότητα, να βγάζει ενέργεια αλλά να είναι εμφανές πως δεν βρέθηκε στην καλύτερη αγωνιστική μέρα και την ομάδα της Eurobank να παραμείνει σοβαρή και συγκεντρωμένη, να διατηρεί ένα προβάδισμα 10+ πόντων και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μυλωνάς Ν. με 25 (5) και Μπιλικαίδης Β. με 17 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μόντι Β. με 15 (2) και Κανλής Π. με 15 (1) πόντους αντίστοιχα.