69 - 74

19/03/2019 20:40 Cup A 18/19 40'

Eurobank1524151569
Σκλαβενίτης2113192174

Σε ένα ματς με πολύ ένταση η ομάδα του Σκλαβενίτη κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να πάρει την νίκη και την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Ο αγώνας  ήταν αμφίρροπος ανάμεσα σε 2 ισάξιες ομάδες αλλά κάποιες κακές αποφάσεις από την πλευρά της διαιτησίας χάλασαν το εξαιρετικό κλίμα αφήνοντας μια πίκρα στο τέλος του αγώνα σε όλους τους συμμετέχοντες.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ, με τις άμυνες να είναι αρκετά καλά στημένες, άλλωστε και οι 2 γνωρίζονται καλά μεταξύ τους, προσπαθώντας οι μεν να βγάλουν εκτός ρυθμού τα αντίπαλα ατού των δε. Μετά το 4 – 4 οι παίχτες του Σκλαβενίτη πάτησαν γκάζι και με ένα σερί 4 – 14 ξέφυγαν με τους Χριστόδουλο, Αναστασόπουλο και Παζαρά να είναι σε παρά πολύ καλή μέρα. Προς το τέλος όμως της περιόδου οι παίχτες της Eurobank βελτίωσαν αρχικά την άμυνα τους γυρίζοντας σε man to man και σε συνδυασμό με τους πόντους του Κοντοπάνου και του Βαρδαβά το σκορ έγινε 15 – 21.

Στην 2η περίοδο είχαμε ένα πραγματικό derby. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει τον ρυθμό που τους βόλευε και έτσι επέστρεψαν για τα καλά στο παιχνίδι. Απειλούσαν και από την περιφέρεια με τον Μυλωνά αλλά και από την ρακέτα με τον Βαρδαβά με αποτέλεσμα μετά το 15´ να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν αρκετά πλέον στην καλή άμυνα των αντιπάλων τους και για αυτό έμειναν πίσω στο τέλος του ημιχρόνου με 39 – 34.

Στην 3η περίοδο το σκηνικό ήταν ίδιο με αυτό της 2ης. Οι παίχτες της Eurobank παρά τις κακές αποφάσεις από την διαιτησία δεν έχασαν την συγκέντρωση τους και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι περίπου τα μισά του δεκαλέπτου με τον Μπιλικαΐδη να βγαίνει μπροστά και να ξεκολλάει την ομάδα του στα δύσκολα. Οι παίχτες του Σκλαβενίτη προσπαθούσαν και εκείνοι από την μεριά τους να αλλάξουν τον ρυθμό και να ανατρέψουν την κατάσταση και το κατάφεραν περίπου στο 35´ που πέρασαν μπροστά με την βοήθεια του Αναστασόπουλου. Το τελείωμα της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 54 – 53 γεγονός που προϊδέασε το τι θα επακολουθήσει.

Στο 4ο δεκάλεπτο το ματς ήταν διαφήμιση και για τις 2 ομάδες. Η ποιότητα και το επίπεδο των παιχτών έδινε άλλη αίγλη στον θεσμό παραπέμποντας σε αγώνα μεγάλης εθνικής κατηγορίας. Αρχικά οι γηπεδούχοι παίζοντας εξαιρετικά και στις 2 πλευρές του παρκέ ξέφυγαν με 61 – 56 με τον Χεργκελέτζη και τον Μυλωνά να δείχνουν πως η κούραση δεν τους επηρεάζει. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με ένα δικό τους σερί ροκάνισαν την διαφορά και πέρασαν και μπροστά με 61 – 64 χάρις τους πόντους του Παρούση, του Χριστόδουλου και του Παζαρά. Η διαφορά άνοιξε και άλλο με το τρίποντο του Παρούση αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Εξαιρετική άμυνα και σε συνδυασμό με το τρίποντο του Μπιλικαΐδη και τις υπέροχες ατομικές προσπάθειες του Μυλωνά και το σκορ έγινε 69 – 70! Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε η ψυχραιμία Αναστασοπούλου και του Παρούση από την γραμμή των ελεύθερων βολών που τους χάρισε την νίκη πρόκριση με σκορ 69 – 74.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αναστασόπουλος με 23 πόντους, ενώ για την ομάδα της Eurobank για ακόμη ένα  αγώνα βοήθησε παρά πολύ ο Μυλωνάς με 19.

Διαιτητές : Πόντας, Ορφανός.