62 - 71

19/02/2019 20:40 Elite League 18/19 14 40'

Eurobank1611142162
Σκλαβενίτης1124152171

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα του Σκλαβενίτη το βράδυ της Τρίτης 19/02 και μάλιστα στη έδρα μιας εκ των κορυφαίων ομάδων του πρωταθλήματος της Union Eurobank. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που είχε τον έλεγχο η γηπεδούχος ομάδα, στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα η φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν σε όλους τους τόμους με αποτέλεσμα να φύγουν νικητές από μια πολύ δύσκολη έδρα.

Ο αγώνα ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Για την ομάδα της Eurobank ο Κοντοπάνος ήταν σε παρά πολύ καλή μέρα και απειλούσε από παντού ενώ για την ομάδα του Σκλαβενίτη η μπάλα πήγαινε συνεχώς μέσα στο ζωγραφιστό και συγκεκριμένα στον Χριστόδουλο. Μέχρι περίπου τα μισά το σκορ ήταν ισόπαλο, όμως από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς, αρχικά από την άμυνα και εν συνέχεια με την επιθετική συμβολή του Κοντοπάνου και Μπούτα τελείωσαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 16 – 11.

Στην 2η περίοδο είχαμε ανατροπή στον έλεγχο του παιχνιδιού αφού οι φιλοξενούμενοι γύρισαν διακόπτη και έγιναν εκείνοι οι πρωταγωνιστές. Ο coach Ασημακόπουλος άλλαξε εντελώς το παιχνίδι της ομάδας βγάζοντας για ξεκούραση τον Χριστόδουλο. Ο Παρούσης αφενός άρχισε να τρέχει στο transition όλη την ομάδα πετυχαίνοντας εύκολους πόντους μαζί με τον Μιχαϊλίδη και τον Παζαρά. Στην συνέχεια με την είσοδο του Πετράκου τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα αφού με 3  δικά του εύστοχα τρίποντα έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 24 – 29. Οι παίχτες της Eurobank δυσκολεύονταν παρά πολύ στην άμυνα αφού η ζώνη τους είχε διασπαστεί πολλές φορές, ενώ επιθετικά οι μόνοι που μπορούσαν να απειλήσουν ήταν ο Βαρδαβάς με τον Μαγκανιώτη αφού ο Χεργκελετζής ήταν παρά πολύ άστοχος. Έτσι με με αλλά 2 τρίποντα από τον Αναστασόπουλο και τον Παζαρά οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 27 – 35.

Στην 3η περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν παρόμοιος με πριν. Οι φιλοξενούμενοι και συγκεκριμένα το δίδυμο Μιχαϊλίδη Παρούση έβρισκαν συνεχώς τον τρόπο να σπάνε την αντίπαλη άμυνα ζώνης και έτσι διατηρούσαν μέχρι περίπου το 25 μια διαφορά 7 πόντων. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να πλησιάσουν παρά την σημαντική βελτίωση του Μυλωνά ο οποίος πλέον έτρεχε, σκόραρε και μοίραζε ασίστ ασταμάτητα. Βέβαια μετα το τρίποντο του Παζαρά οι παίχτες της Eurobank έκαναν ένα μικρό σερί και έτσι η διαφορά έπεσε από το -16 στο -9 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η περίοδο το θέαμα από τις 2 ομάδες ήταν αντάξιο της κατηγορίας. Οι παίχτες του Coach Μαγκανιώτη έδωσαν την μάχη για την ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Μυλωνάς, Κοντοπάνος και Βαρδαβάς έκαναν την διαφορά να πέσει και άλλο φτάνοντας στο -4,5 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα μεταφέροντας την πίεση στους φιλοξενούμενους. Σε εκείνο το σημείο όμως η ψύχραιμη αντίδραση των φιλοξενούμενων και πιο συγκεκριμένα η απίστευτη απόδοση του Παζαρά τα τελευταία λεπτά τους έδωσε την νίκη και την παραμονή στην κορυφή στην της Elite κατηγορίας.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Παζαράς που πέτυχε 18 πόντους με 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, εμώ για την ομάδα της Eurobank φανταστικός ήταν ο Κοντοπάνος  επίσης με 18.

Διαιτητές : Γιακείμη, Καλογριάς.