88 - 65

15/01/2019 20:40 Elite League 18/19 9 40'

Eurobank2223222188
Elpen1215221665

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της UNION EUROBANK και της ELPEN, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 88 – 65.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι η EUROBANK από την αρχή προσπάθησε να τρέξει το παιχνίδι και είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, η ELPEN είχε και αυτή ενέργεια βρίσκοντας επιθετικές λύσεις αλλά με τρίποντο του Κοντοπάνου Σ. το σκορ έγινε 11 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι και πάλι με πολύ καλύτερο επιθετικό ρυθμό και πολυπρόσωπη παραγωγή έκαναν run 8 – 0 ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, η ELPEN πήρε time out, μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση και με τρίποντο του Ζορμπά Θ. έκλεισε την περίοδο με σκορ 22 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν καυτές από την γραμμή των 3 πόντων ανταλάσσοντας εύστοχα σουτ 3 πόντων (2 από EUROBANK και 3 από ELPEN), είχαν καλά ποσοστά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 32 – 22 στα μισά της περιόδου. Στην πορεϊα της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι και πάλι επέβαλαν γρήγορο παιχνίδι και με διαδοχικά ξεκούραστα καλάθια σε αιφνιδιασμούς ξέφυγαν και πάλι, με goal foul του Κοντοπάνου Σ. ανέβασαν την διαφορά σε 18 πόντους, η ELPEN δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και είδε το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 45 – 27.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν έλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες διατήρησαν καλή επιθετική παραγωγή, συνέχισαν να παίζουν όμορφο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ ενώ δεν έλειψαν και οι ωραίες φάσεις, με τους παίκτες της ELPEN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να ελέγξουν το τέμπο του παιχνιδιού και να μειώσουν και τους παίκτες της EUROBANK να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μυλωνάς Ν. με  23 (5) και Μπιλικαίδης Β. με 16 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βλασσόπουλος Μ. με 14 (2) και Κοκκινίδης Γ. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Π., Χριστοδουλάκης Ε.