51 - 72

09/05/2024 20:30 Commercial Cup 23/24 2 40'

Enesel0714121851
Eurobank1617241572

Μία τεράστια νίκη σε ένα όμορφο παιχνίδι πέτυχε η ομάδα της UNION EUROBANK (Commercial  League A) απέναντι στην ομάδα της ENESEL (Shipping League B) με 51-72 , πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup A, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της KYKLADES MARITIME με φόντο την πρόκριση στην τετράδα! Ήταν η πρώτη φετινή ήττα της ENESEL, η οποία παρέμενε αήττητη στο πρωτάθλημα.

Με άμυνα ζώνης ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα, με το πρώτο πεντάλεπτο να κυλάει με αρκετή αστοχία και χαμηλό σκορ (5-6). Η UNION EUROBANK ανέβασε στροφές και με το Μυλωνά να σκοράρει έτρεξε ένα επιμέρους 2-10 για το 7-16 του δεκαλέπτου.

Η κυριαρχία της UNION EUROBANK συνεχίστηκε στο δεύτεροι δεκάλεπτο. Κράτησαν την ENESEL χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά και με ένα σερί 0-13 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +22 (7-29). Η ENESEL αντέδρασε και με τον Τσιάτσιο να σκοράρει 10 σερί πόντους μείωσε σε 21-33 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκρινε οριστικά το νικητή. Η έμπειρη UNION EUROBANK ανέβασε την ένταση στην άμυνα της, βελτίωσε την κυκλοφορία στην επίθεση και με αιχμές του δόρατους τους Μυλωνά και Κοζομπόλη ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά φτάνοντας στο εντυπωσιακό +24 (33-57). Έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τις δύο ομάδες να χαίρονται τον αγώνα, το rotation να ανοίγει και τη διαφορά να μειώνεται για το τελικό 51-72.

Κοζομπόλης, Μυλωνάς, Μπούτας και Σωτηρόπουλος οι καλύτεροι των νικητών, Τσιάτσιος και Παναγιωτάρας ξεχώρισαν για την ENESEL.