30/05/2018 21:45 Play Off Major Commercial League 17/18 40'

Upstream6144327
ΣΙ ΠΙ1316231264

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Την πρόκριση στον τελικό της Major Commercial League πήρε η ομάδα της ΣΙ ΠΙ μετά τη νίκη της με το εντυπωσιακό 64-27 επί της ομάδας της UPSTREAM το βράδυ της Τετάρτης στο γήπεδο της Πεντέλης. Η ομάδα της Μαλαμα κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ απέναντι στους αντιπάλους της και πήρε μια δίκαιη νίκη. Τώρα θα αντιμετωπίσει την ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ στο μεγάλο τελικό της Κυριακής, ενώ η UPSTREAM θα διεκδικήσει την 3η θέση απέναντι στους RAGING BULLS.

Ένα ημίχρονο κράτησε η αντίσταση της ομάδας της UPSTREAM, η οποία είχε σημαντικές απουσίες λόγω τραυματισμών που της στοίχισαν πολύ στον ημιτελικό. Η ΣΙ ΠΙ πίεσε στην άμυνα της από το πρώτο λεπτό, ε τους Δαλμύρα, Καμαράτο και Ροδίτη να δυσκολεύουν την κυκλοφορία της μπάλας για την UPSTREAM. Με τους διαδρόμους κλειστούς οι παίκτες του Τόγκα αναγκάστηκαν να επιχειρήσουν πολλά τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας μόνο τα 2 εξ αυτών. Αντιθέτως η ΣΙ ΠΙ είχε πιο ορθολογικές επιλογές, όμως δεν ήταν εύστοχη στην τελική προσπάθεια. Ωστόσο με τους Δαλμύρα και Ροδίτη να πετυχαίνουν όμορφα καλάθια πήραν προβάδισμα 7 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτ0 (6-13).

Στο 2ο δεκάλεπτο η UPSTREAM βρήκε λύσεις απέναντι στην άμυνα της ΣΙ ΠΙ και με τον Ζηνόβιο σε δημιουργικό και εκτελεστικό ρόλο παρέμεινε κοντά στο σκορ, μειώνοντας μέχρι και το -3 (17-20). Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά που ήταν κοντά στο σκορ. Αρχικά με τον Ροδίτη να σκοράρει και τον Καραπάνο να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ η διαφορά έκλεισε στο +9 στο ημίχρονο (20-29).

Το 4ο φάουλ του Ζηνόβιου αποδιοργάνωσε πλήρως την UPSTREAM, η οποία όσο ήταν εκτός αγώνα ο βασικός point guard της πελαγοδρομούσε στην επίθεση. Η ΣΙ ΠΙ πίεζε πολύ πάνω στο κατέβασμα, έκλεψε μπάλες και υποχρέωσε τους αντιπάλους της σε κακές επιλογές στην επίθεση. Έτσι η διαφορά άρχισε να παίρνει μεγάλες διαστάσεις (από 21-29 σε 21-40 και από 22-40 σε 22-50) με την UPSTREAM να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων της. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τη ΣΙ ΠΙ να έχει το μυαλό της στον τελικό και να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Το τελικό 27-64 μιλάει από μόνο του.

Οι Δαλμήρας, Ροδίτης και Μουσταφέρης οι καλύτεροι για τη ΣΙ ΠΙ. Πολύ αθόρυβη δουλειά από τον Καμαράτο, βοήθησαν οι Κυπραίος, Καραπάνος και Σουλτάτης. Ο Ζηνόβιος ο καλύτερος της UPSTREAM που είχε όλους τους παίκτες της σε κακή επιθετική μέρα.

Διαιτητές : Σεληνάς, Μακρής.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Τόγκας Γιώργος (Αρχηγός UPSTREAM):

Η ΣΙ ΠΙ ήταν καλύτερη και μπράβο της. Θα τα πούμε στο μικρό τελικό. .

Καραπάνος Σπύρος  (Παίκτης ΣΙ ΠΙ):

Το ματς ήταν αρκετά καλό, παίξαμε αρκετά καλά, ήμασταν σωστά προετοιμασμένοι, δεν είχαμε καμία απώλεια. Αυτό ήταν πολύ σημαντικό. Τώρα την Κυριακή παίζουμε με μια πολύ καλή ομάδα, την καλύτερη βασικά του πρωταθλήματος. Θα κάνουμε το καλύτερο μας παιχνίδι, θα τα δώσουμε όλα να κλείνουμε καλά τη χρονιά που ήταν η καλύτερη στα χρόνια μας στο πρωτάθλημα.