65 - 61

21/12/2017 21:00 Commercial League 17/18 40'

Upstream1112202265
Kaizen Gaming 22312141261

Στον αγώνα μεταξύ της UPSTREAM και της STOIXIMAN 2, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μια δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 61.

Στο 1ο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο αλλά η STOIXIMAN με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση και 3 σερί ασίστ πήρε από νωρίς προβάδισμα 2 κατοχών με το παιχνίδι να έχει καλό τέμπο, τους γηπεδούχους να αρχίζουν να αντιδρούν μετά τα πρώτα 2 λεπτά και το σκορ να είναι 7 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι παρέμεινε σε πολύ καλό ρυθμό, με τις άμυνες να είναι καθαρές, τις δύο ομάδες να ψάχνουν τις ελεύθερες επιλογές, τους παίκτες της STOIXIMAN να συνεχίζουν να έχουν πολύ καλή παραγωγή από ασίστ και τους παίκτες της UPSTREAM να βρίσκουν λύσεις από επιθετικά ριμπάουντ αλλά να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές με αποτέλεσμα να δουν την περίοδο με buzzer beater τρίποντο του Κοντού Α. να κλείνει με σκορ 11 – 23.

Στο 2ο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run και ανέβασαν τηn διαφορά στους 14 πόντους, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι διατήρησαν ρυθμό και πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 19 – 33 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά η UPSTREAM έδειξε σημάδια ζωής, μαχητικότητα και με πρωταγωνιστή τον Ζηνόβιο Η. πίεσε για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να κάνει ένα run και να μειώσει σε 10 πόντους ενώ παράλληλα είχε πολλές ευκαιρίες να μειώσει ακόμα περισσότερο αλλά χωρίς αποτέλεσμα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 35.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και πάλι επέβαλαν πολύ γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, ενώ παράλληλα βελτίωσαν και την αμυντική τους προσήλωση, με τους παίκτες της STOIXIMAN να μην ευνοούνται από αυτό το τέμπο, να βλέπουν τους αντιπάλους τους να κυριαρχούν στα ριμπάουντ και να μειώνουν με 2 τρίποντα του Αγγελογιαννόπουλου Α. σε μια κατοχή. Παρόλα αυτά στα τελευταία 2 λεπτά οι παίκτες της STOIXIMAN ξύπνησαν, βγάζοντας διαδοχικές άμυνες και με πρωταγωνιστή τον Πατρίκιο Γ. βρήκαν λύσεις και ανέβασαν την διαφορά εκ νέου στις 3 κατοχές αλλά η UPSTREAM με buzzer beater καλάθι του Mπαλμπακάκη Α. έκλεισε την περίοδο με σκορ 43 – 49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε φρενήρη ρυθμό αλλά και πάλι η UPSTREAM ευνοήθηκε από αυτό και με τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου Α. μείωσε σε 2 πόντους ενώ συνέχισε να ελέγχει τα ριμπάουντ, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να βγάζουν μεγάλη ενέργεια, ο ρυθμός να πέφτει μετά τα πρώτα 3 λεπτά, οι δύο ομάδες να μένουν κοντά και το σκορ να είναι 49 – 54 στα πρώτα 5 λεπτά. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι με ασίστ του Πατρικίου Γ. και τρίποντο του Καραγιαννίδη Ι. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών αλλά ο Ζηνόβιος Η. απάντησε άμεσα με 2 δικά του τρίποντα, οι δύο ομάδες πήγαν neck and neck παίζοντας παράλληλα καλό μπάσκετ με το σκορ να είναι 57 – 59 με 3 λεπτά και με τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου Α. η UPSTREAM πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά με το σκορ να είναι 60 – 59 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι άμυνες κυριάρχησαν κυρολεκτικά, με το σκορ να μένει το ίδιο μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου οι γηπεδούχοι με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Καλυβά Γ. διαμόρφωσαν το 62 – 59 με με 42” και αμέσως μετά καλάθι του Πατρικίου Γ σε 62 – 61 με 16” και κατοχή για UPSTREAM  με το παιχνίδι να οδηγείται στη διαδικασία των φάουλ αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχραιμία από την γραμμή των βολών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αγγελογιαννόπουλος Α. με 19 (5) και Καλυβάς Γ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους Πατρίκιος Γ. με 19 και Κοντός Α. με 14 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σελληνάς, Παπαχρήστου