UPSTREAM vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε.

22/01/2019 19:45 Commercial League B 18/19 10 40'

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ της UPSTREAM και της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ Α.Ε., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι επιθέσεις ήταν γρήγορες από την αρχή, οι δύο ομάδες είχαν αρκετές επιθέσεις στο transition αλλά οι επιλογές ήταν βιαστικές, όμως μετά από το 3ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι με 2 σερί assist και run 0 – 5 πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, η UPSTREAM με τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου Α. απάντησε και το σκορ ήταν 5 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι σε περισσότερες σετ επιθέσεις, οι φιλοξενούμενοι έχοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας ευνοήθηκαν ενώ παράλληλα γύρισαν σε man, οι γηπεδούχοι σημάδεψαν τους ψηλούς τους και βρήκαν λύσεις, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες έμειναν ίδιες, η UPSTREAM πίεσε τον ρυθμό του αγώνα, βρήκε εύκολα καλάθια και πέρασε μπροστά, οι αντίπαλοι της προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ διαμορφώθηκε σε 24 – 20 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να κυριαρχούν και στα ριμπάουντ, έκλεισαν την άμυνα τους και πάλι μετατρέποντας διαδοχικές άμυνες σε αιφνιδιασμούς ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36 – 24.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και τους παίκτες της UPSTREAM διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αγγελογιαννόπουλος Α. με 22 (6) και Καλυβάς Γ. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βλάχος Α. με 18 και Διαμαντόπουλος Σ. με 16 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τσάτσης Π., Καλογεράκης Ε.