14/05/2024 19:00 Shipping League 23/24 3 40'

V Group111131338
EastMed171822764

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Μια  εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της EASTMED με 38-64 επί της ομάδας της V GROUP σε εξ αναβολής αγώνα της τρίτης αγωνιστικής της Shipping League A. Και οι δύο ομάδες έχουν χάσει το τρένο της τετράδας, με την EASTMED να βελτιώνει το ρεκόρ της σε 4-7, και την V GROUP με ρεκόρ 0-12 συνεχίζει να μαζεύει εμπειρίες από τη φετινή συμμετοχή της στο πρωτάθλημα.

Μόλις ένα δεκάλεπτο κράτησε η αντίσταση της V GROUP. Με τον Πετάσση να σκοράρει 6 πόντους και το Νίκα ένα τρίποντο οι γηπεδούχοι είχαν καλή παρουσία, με την EASTMED να βασίζεται στους Χρυσάγη και Κατσιάρη για το 11-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η EASTMED ανέβασε την ένταση στην άμυνα της, η V GROUP αδυνατούσε να βρει σκορ και το επιμέρους 1-18 έκρινε οριστικά το νικητή χάρη στο +23 του ημιχρόνου (12-35).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της V GROUP να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της EASTMED να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά στην εύκολη νίκη.

Χρυυσάγης και Κεραμάρης οι καλύτεροι των νικητών. Πετάσης και Φλωρόπουλος ξεχώρισαν για την V GROUP.