20/02/2024 19:00 Shipping League 23/24 10 40'

V Group69121340
Kyvernitis1511121957

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Την πρώτη της νίκη στο δεύτερο παιχνίδι της στο πρωτάθλημα της Shipping League A πέτυχε η ομάδα του KYVERNITIS απέναντι στην ομάδα της V GROUP. Το τελικό 40-57 και η διαφορά των 17 πόντων φανερώνουν πως οι φιλοξενούμενοι πήραν μια νίκη χωρίς να αγχωθούνε στο τέλος.

Η καλή άμυνα της ομάδας του KYVERNITIS ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά , ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησαν και οι δύο ομάδες έκλεινε καλά τους διαδρόμους όμως ο KYVERNITIS έβρισκε λύσεις, ενώ η V GROUP δυσκολευόταν όντας ιδιαίτερα άστοχη από την περιφέρεια. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 6-15 και η διαφορά έφτασε στο +11 στο τέλος του ημιχρόνου (15-26).

Δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +18 (17-35) με τη V GROUP όμως να βγάζει αντίδραση, τρέχοντας ένα επιμέρους 10-3 για το 27-38 του δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος ήταν η καλύτερη επιθετικά και για τις δύο ομάδες, όμως η ομάδα του KYVERNITIS πέτυχε 4 τρίποντα όντας τρομερά αποτελεσματική απέναντι στη ζώνη. Έτσι πήρε μια εύκολη νίκη, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών της V GROUP.

Κορυφαίος του αγώνα ο Τασίκας  με 20 πόντους και 5 ασίστ. Κουρλούρος και Μπασίας ακολούθησαν σε απόδοση. Παρασκευόπουλος και Καπώνης οι κορυφαίοι της V GROUP.